Deca su puna energije, uživaju u istraživanju okruženja i raznim igrama, a mi vam donosimo 10 najboljih aktivnosti za decu po Montesori pravilima. Ove igra mališanima će biti zabavne, a usput će im pomoći da navežbaju neke jako važne veštine.
1. Slagalice
Slagalice, a naročito one čiji delovi imaju ručkice (obično su drvene, a na tablama se nalaze životinje raznih oblika ili nešto slično) sjajan su način da dete nauči da hvata predmete sa tri prsta. Ovaj položaj ruke važan je kasnije zbog pisanja, a uz ovu igru dete će, pored finih motoričkih veština, razvijati i koordinaciju oko-ruka na zabavan način.
2. Igračke koje pokazuju uzrok i posledicu
Igračke poput rampi niz koje se spuštaju loptice su zabavan način da dete nauči koncept uzroka i posledice. Kako loptica putuje niz rampu, dete počinje da razume predvidljivost, što je važna kognitivna veština.
3. Skrivanje
Bilo da se dete igra skrivanja sa nekim ili koristi igračke gde, recimo, loptica upadne unutra, pa mališan mora da je izvuče, uče dete da predmeti (i ljudi) postoje i kada ih ne vidi. To je važna kognitivna prekretnica, pa ove aktivnosti imaju veliki uticaj da nauče dete konstantnosti okruženja, što može značajno da pomogne i kod anksioznosti zbog odvajanja od roditelja kada, recimo, dođe vreme za vrtić, piše themontessorifamily.com.
4. Igračke sa kanapom za vučenje
Kada je reč o deci koja tek uče da hodaju, igračke koje imaju kanap koji dete može da vude dok hoda su prilika da na zabavan način razvija krupnu motoriku, ali i da vežba balans, koordinaciju, svest o prostoru.
5. Presipanje
Deca obožavaju vodu, a igranje poput presipanja vode iz jedne posude u drugu su sjajan način da se to interesovanje održi. Počnite od jednostavnih aktivnosti, poput igre s dve posudice u koje će dete presipati vodu, a zatim pokušajte s varijacijama, poput prebacivanja testenine.
Ove aktivnosti poboljšavaju preciznost i kontrolu ruke, a ujedno su i prilika da mališani vežbaju važne životne veštine – biće oduševljeni kada budu sami sebi mogli da sipaju čašu vode, recimo!
6. Otvaranje i zatvaranje
Uzmite razne posudice sa poklopcima, poput ukrasnih kutija, kutijica za nakit i dajte detetu da istražuje. Počnite od posuda koje se lako otvaraju, pa pređite na one teže – recimo, one koje se zavrću i odvrću. Ova igra je sjajna za vežbanje finih motornih veština, strpljenja i rešavanja problema.
7. Knjige za vokabular
Odaberite knjige sa određenim temama – recimo, životinjama, voćem, povrćem ili raznim vozilima, pa razgovarajte sa detetom o slikama. Birajte one koje imaju dobre i realistične fotografije ili ilustracije. Ova aktivnost pomaže da se detetu obogati rečnik i doprinosi ranom razvoju jezičkih veština.
8. Povezivanje kartica
Odštampajte nekoliko fotografija životinja koje su detetu poznate i dajte mu da ih spoji sa odgovarajućim igračkicama životinja. Tako će mališan bolje naučiti da raspoznaje životinje, ali i da uči da povezuje i sortira, što su veštine važne za kognitivni razvoj.
Kako dete napreduje, menjajte kartice tako da budu kompleksnije i da zadatak bude veći izazov.
9. Senzorne flašice
Naprvite sami senzorne flašice tako što ćete uzeti male plastične flaše i napuniti ih pirinčem, pasuljem, pastom… Ohrabrite dete da spaja flašice jednu sa drugom na osnovu zvuka koji proizvode ili boje. Ova aktivnost je sjajna za senzorno istraživanje, ali i kognitivne veštine poput povezivanja i odvajanja u kategorije.
10. Šetnje koje vodi dete
Verovatno će vam biti neobično da izađete u šetnju i pustite dete da vas vodi kuda ono želi da ide. Biće vam potrebno malo strpljenja, ali ova jednostavna aktivnost je sjajna za fizički i mentalni razvoj mališana. Kada dete istražuje svojim tempom, njegovi koraci postaju sigurniji, a na ovaj način se neguje i njegova radoznalost. Vaša uloga je, naravno, da se pobrinete da dete bude bezbedno dok istražuje okolinu, ali i da sa njim razgovarate o svemu što vidi jer dete na taj način uči.
Uključivanjem Montesori aktivnosti vaše dete će se igrati, uživati, ali će sve to i značajno doprinositi njegovom razvoju.