Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

10 vrsta toksičnih majki koje uništavaju svoju decu: Zbog njih mališani nemaju samopouzdanja, misle da su loši…

Toksične majke

Svi roditelji prave greške, koliko god se trudili da budu dobri i da ne rade ništa na štetu svoje dece. Međutim, nismo uvek u stanju da sagledamo objektivno svoje ponašanje, pa ponekad majke usvajaju toksične obrasce ponašanja prema deci, a da toga nisu ni svesne.

Toksično ponašanje majke može loše da utiče na psihološko stanje deteta, a u nastavku vam donosimo deset vrsta toksičnih majki koje svojim ponašanjem “uništavaju” decu.

1. Zavidna majka

Verovali ili ne, ponekad roditelji mogu da zavide sopstvenoj deci – njihovoj mladosti, izgledu, uspehu… Ponekad majke, iz besa, kažu deci neke toksične fraze, poput: “Lenja si, neće ti niko oženiti”. Možda deluje da to kažu iz dobre namere, ali zbog ponašanja iza kojeg se zapravo krije zavist ova deca mogu da odrastu verujući da su lošiji od drugih, piše wday.ru.

2. Majka koja stalno upoređuje

Poređenje deteta sa braćom ili sestrama ili nekom drugom decu ne donosi ništa dobro, nijednom detetu. S druge strane, mališanu kojeg majka stalno upoređuje sa nekim se indirektno poručuje da je loš. Zbog toga će on vremenom početi da sumnja u sebe, a može se razviti i kompleks niže vrednosti.

3. Majka kritičarka

Neke majke uvek nađu razlog da kritikuju svoju decu, umesto da ih pohvale. Čak i kada dete ne uradi sve sjajno, važno je da čuje i pohvalu jer ako stalno sluša samo kritike, razviće nedostatak samopouzdanja i samopoštovanja.

4. Nepažljiva majka

Majke koje se ovako ponašaju često umanjuju značaj dečjih problema. Treba imati na umu da dečji problemi i dileme odraslima deluju smešno i beznačajno, ali za decu nisu takvi. Vremenom ova deca počinju da potiskuju svoje emocije i ne govore o svojim potrebama niti poteškošćama koje imaju. To vremenom može da dovede do problema sa samopoštovanjem, ali i do lošijih socijalnih veština.

5. Majka manipulatorka

Majke manipulatorke ne propuštaju priliku da navedu decu da osećaju krivicu. “Sve radim za tebe, a ti si tako nezahvalan/nezahvalna”, rečenica je koja se od njih može čuti. Ovakvo ponašanje majke ne vodi ničemu dobrom, već se kod deteta može javiti anksioznost, kao i manjak samopouzdanja.

6. Takmičarski nastrojena majka

Dešava se da ponekad majke žele da nadmaše uspeh svoje dece i da se kod njih javljaju negativne emocije ako je dete u nečemu bolje od njih. Neke od njihovih omiljenih fraza su “moraš to da uradiš ovako” i “samo hoću da ti pomognem”. Deca koja odrastaju u ovakvom toksičnom okruženju mogu da razviju strah od odgovornosti i nisko samopoštovanje.

7. Majka perfekcionista

Ove majke se stalno brinu šta će drugi misliti i uvek žele da u svemu budu bolje od drugih, da budu prve u svemu i to isto zahtevaju od svoje dece. Kao što svi znamo, nemoguće je postići savršenstvo u svim poljima, pa mališani koji odrastaju pored ovakvih majki perfekcionista uglavnom imaju loše mišljenje o sebi i stalno misle da nisu dovoljno dobri.

8. Majka koja voli da kontroliše

Neke majke su uverene da njihovo dete nikada ne može da donese dobru odluku, pa one to rade umesto njih, pod parolom “ja znam šta je najbolje za tebe”. One uglavnom ne čuju želje svoje dece niti uzimaju u obzir njihove potrebe, već sve same odlučuju umesto mališana. Ova deca zato često ostaju nezrela kada odrastu i ne znaju šta žele u životu.

9. Drska majka

Recimo, ako majka čita dnevnik svog deteta ili nešto slično, to je znak toksičnog ponašanja koje može da utiče na razvoj deteta. Mališan odrastao u ovakvoj atmosferi najverovatnije neće umeti da brani svoje granice i imaće problema da shvati šta voli, a šta ne voli.

10. Ravnodušna majka

Nažalost, postoje neke majke koje su emocionalno potpuno hladne prema sopstvenoj deci. One ne grle svoju decu, ne hvale ih… Njihovo toksično ponašanje može ozbiljno da utiče na emocionalni i socijalni razvoj deteta, koje može biti preterano povučeno i može da ima problema sa izgradnjom bliskih međuljudskih odnosa.

Tagovi:
Pročitajte još: