Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Pasulj

Pasulj se s pravom naziva i biljno meso, jer osim cistina i metionina sadrži sve ostale aminokiseline. Zbog ovog svojstva odlično se kombinuje sa žitaricama kao što su ječam, pšenica, raž ili kukuruz.

Zbog visokog sadržaja belančevina nije ga potrebno kombinovati sa mesom, ribom, mlekom ili jajima.

Odličan je izvor belančevina pa se posebno preporučuje osobama koje u ishrani ne koriste namirnice životinjskog porekla.
Bogat je vitaminima i mineralima kao što su kalijum, magnezijum, gvožđe, cink, vitamini B kompleksa.
Sadrži veliku količinu biljnih vlakana, posebno sirovih kao što je celuloza tako da ubrzava prolazak hrane kroz digestivni trakt i tako deluje preventivno protiv nastanka opstipacije, hemoroida, raka debelog creva.
Rastvorljiva biljna vlakna povoljno utiču na snižavanje štetnog LDL holesterola i regulaciju šećera u krvi.

Kako da olakšamo varenje pasulja

Problemi koji se najčešće javljaju nakon konzumiranja pasulja su osećaj težine i nadutosti. Ljuska pasulja bogata je celulozom koja ne svarena stiže do debelog creva gde pod dejstvom bakterija podleže procesu truljenja pri čemu se stvaraju gasovi i dolazi do nadutosti.
Da bi se ove neprijatne pojave sprečile preporučuje se pasiranje pasulja nakon kuvanja i dodavanje veće količine karminativnih začina kao što su kim,
timijan, nana ili lovorov list. Alge takođe olakšavaju varenje mahunarki pa se prilikom kuvanja može dodati i traka kombu alge. 

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: