Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

3 navike baka zbog kojih mame “polude”: Rade to iz ljubavi, a evo kako da ih preokrenete bez svađe

Baka i dete

Imati baku punu ljubavi i nežnosti, pravi je blagoslov za decu. Pored toga što bake imaju veliki uticaj na detinjstvo i život mališana, i roditeljima znači ako imaju baku koja je spremna da ponekad pričuva dete.

Međutim, nisu baš sve bake tako divne prema unucima, a u nastavku pročitajte tri stvari koje mnoge bake rade, a zbog kojih roditelji “polude” – i predloge kako da rešite takve situacije.

1. Stalno davanje slatkiša

Ako vi ne dajete detetu slatkiše ili mu dajete, ali veoma umereno, sigurno da će vas nervirati to što mu baka stalno puni džepove čokoladama, bombonama… Čak i ako joj ponekad nešto kažete, dobijete odgovor: “I tebi sam davala, pa ti ništa ne fali”.

Teško je da malom detetu objasnite zašto ne bi trebalo da jede toliko slatkiša, a očito ne pomaže mnogo to što govorite baki da ne želite da dete jede toliko slatkog.

Da ne biste dalje ulazili u rasprave koje ionako ne daju željeni rezultat, recite baki kako vaše dete obožava domaće kolače koje ona pravi i kako svaki put očekuje te kolačiće. Njoj će taj komentar laskati, a istovremeno će vam to biti zdravija alternativa – domaći kolači su barem malo zdraviji od kupovnih.

2. Zatrpavanje poklonima

Na početku roditeljima ne smeta toliko što baka bez razloga i povoda kupi detetu poklon. Ali, u nekom trenutku, kad već ne znate gde ćete od raznih igračaka, neretko i od onih koje možda ne smatrate prikladnim za dete ili njegov uzrast, interesovanja, to onda počne da vam ide na živce. Ali, uprkos svim vašim “govorancijama” o tome kako nema potrebe da detetu stalno nešto kupuje, baka insistira da “ne može da dođe praznih ruku”.

Šta možete da uradite

Mnogi roditelji se žale da imaju problem sa gomilom dečjih igračaka koje im je, s druge strane, žao da bace. I stručnjaci često ističu da mališanima nije potrebno toliko igračaka, naprotiv, da im samo zatrpavaju prostor i sprečavaju ih da budu kreativni.

Ali, umesto da opet objašnjavate baki da vašem detetu ne treba 386. autić ili još jedna lutka, lopta, poslužite se boljom taktikom. Kažite baki da vam se jako dopadaju neke stare igre i aktivnosti kojih se ne sećate dobro ili ste samo čuli za njih, i da biste voleli da dete to nauči.

Ili, predložite da baka sledeći put donese neke materijale da radi sa detetom nešto kreativno i nauči ga nešto što samo ona ume. Dakle, treba da “odigrate mudro”, da izbegnete svađu, ali i gomilu nepotrebnih igračaka.

3. Neželjeni saveti

Gotovo da nema mame koja od baka ne dobija savete koje niti želi niti joj trebaju. Ali, prosto, neke bake misle da zbog svog životnog iskustva one neke stvari znaju bolje, da zbog toga imaju pravo da vam “sole pamet”.

Nije retkost da bake “naređuju” kako dete treba da se obuče, hrani, kako da se kupa, da vam objašnjavaju da se beba ne drži tako, već ovako, sve uz reči “mi smo tako radili, pa vam ništa nije falilo, ispada da mi ništa nismo znali” i slično.

Mnoge mame tada pokušaju da objasne da je to njihova beba i da one najbolje znaju šta i kako treba, ali to onda dovede do svađe, a da se ništa suštinski ne promeni.

Šta možete da uradite

Ako direktan i otvoren razgovor ne pomaže, opet vam preostaje jedino da pribegnete “diplomatskim razgovorima”. Posmatrajte bakino ponašanje i procenite u čemu bi mogla da vam pomogne, a da stvari ne radi na svoju ruku.

Zatim sa njom obavite jedan prijatan, neobavezan razgovor i ljubazno je zamolite da se posveti toj aktivnosti jer mislite da niko bolje od nje to ne bi mogao da uradi. Obavezno tu naglasite njeno iskustvo i podvucite da mislite da je u tome najbolja. To će se baki dopasti i verovatno će se rado uključiti da pomogne u toj “svojoj” oblasti, a možda će je to i omekšati pa će biti spremnija da ispoštuje neka vaša pravila, piše noviteroditeli.bg.

Direktan razgovor uglavnom jeste najbolji način da se reše nesuglasice i problemi i, na kraju krajeva, to je najzdraviji način komunikacije, ali ne daje baš uvek željena rešenja. U tim situacijama, naročito ako ne želite da baku izbacite iz života svog deteta, morate da pređete na plan B, odnosno da na mudar, diplomatski način okrenete stvari na stranu koja vam odgovara.

Tagovi:
Pročitajte još: