Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

3 osobine uspešnih roditelja: Jednu stvar nikada ne rade u javnosti, često se igraju s decom

Porodica

Vaspitanje dece je najodgovorniji posao na svetu i verovatno najizazovniji, ali i najlepši. Kao što već sigurno znate, na tom putu odgajanja svojih mališana sigurno ćete praviti neke greške, kao i svi drugi roditelji, ali imajte na umu da je sve dobro dok se trudite da budete što je moguće bolji za svoju decu.

Svakako, može pomoći i da pročitate reči mame i psihologa dr Džazmin Mekoj, koja je otkrila tri osobine uspešnih roditelja.

1. Pozitivno govore o drugom roditelju

Psiholog ističe da je za decu veoma važno da o drugim odraslim osobama u njihovom životu govorite lepo, bez obzira na to kakav je vaš lični odnos sa tim osobama. Dr Mekoj napominje da to pomaže deci da se osećaju sigurno, manje anksiozno i pod stresom, imaju više samopouzdanja i imaju bolji odnos sa svojim roditeljima ili starateljima.

2. Ne disciplinuju decu u javnosti

“Da, potrebno je selo za odgajanje deteta, ali ne mora celo selo da bude prisutno kada je vreme da ispravite njegovo ponašanje”, kaže psiholog. Ona ističe da disciplinovanje deteta pred drugima izaziva osećaj srama kod mališana, zato savetuje da sledeći put kada želite da razgovarate sa detetom o nekom njegovom ponašanju, odvojite dete u stranu i/ili o tome razgovarate tiho.

3. Trude se da se često igraju sa decom

Dr Mekoj podvlači da razume koliko je roditeljstvo iscrpljujuće, ali ističe da je važno odvojiti malo vremena za igru jedan na jedan sa detetom. Naime, kaže da ne treba roditelji stalno da se igraju sa decom, mališani treba da nauče i da se samostalno zabavljaju, ali igranje sa detetom ima veliki uticaj na njegov razvoj.

Psiholog navodi da igra pomaže kod problema sa ponašanjem, pažnjom i koncentracijom, emocionalnom regulacijom, pomaže da se izgradi bolji odnos roditelj-dete, vežba se kooperacija tokom igre, dobro utiče na samopouzdanje i samopoštovanje deteta, a takođe se za to vreme vežbaju i socijalne veštine i donošenje odluka.

Tagovi:
Pročitajte još: