Naizmenični post (intermittent fasting) nije dijeta, već obrazac ishrane u kojem se smenjuju periodi jedenja i preskakanja obroka. Nedavno su se istraživači Univerziteta Logsborou iz Engleske potrudili da utvrde kako tačno ovaj režim kratkoročno utiče na organizam.
Najčešći oblici naizmeničnog posta obično podrazumevaju period gladovanja od 16 ili 24 sata dvaput nedeljno. Evo koja su tri trenutno popularna metoda:
Metod 16/8, ili lingejns protokol. Ovaj metod zahteva da preskočite doručak, a hranu uzimate isključivo u periodu od tačno 8 sati, 12 do 8 uveče.
Jedi – prestani – jedi. Ovo je gladovanje od 24 sata koje počinje od obroka koji preskočite (na primer, preskočite večeru) i traje do tog obroka narednog dana; tj. ne jedete ništa od ručka prethodnog dana do večere narednog dana.
Dijeta 5:2. Ljudi koji slede ovaj protokol biraju dva dana u nedelji (ne jedan za drugim) i tokom ta dva dana smanjuju unos kalorija, tj. jedu manje nego obično. Ostatak dana u nedelji jedu normalno.
Istraživači sa Fakulteta za sport, vežbanje i zdravstvo, Louborou univerziteta u Engleskoj, nedavno su proučili efekte 24-časovnog gladovanja, odnosno povremenog drastičnog smanjenja energetskog unosa (SER), kako su ga oni nazvali. U istraživanju je učestvovalo 18 muškaraca i žena. Prvog dana su nasumično odabrani ili da jedu normalno, ili da uzmu samo 25% svog uobičajenog kalorijskog unosa. Narednog dana su učesnici jeli standardizovan doručak i ručak po želji, a istraživači su sve vreme pratili njihov apetit i metabolizam u mirovanju. Na kraju, njihov proizvoljni unos energije (kalorija) izmeren je trećeg dana tokom doručka i upoređivanjem toga šta su jeli.
Rezultati su pokazali da su učesnici tokom SER (drastične redukcije energetskog unosa) imali povećan subjektivni apetit i unos energije; ali hormoni za apetit nisu reagovali na način koji ukazuje na ekstremnu glad. “Zato akutni period SER (drastične redukcije energije) može da pomogne u uravnoteženju energije (metabolizma) kod negojaznih muškaraca i žena. Buduća istraživanja treba da ispitaju dugoročne efekte naizmenične drastične redukcije energije na regulaciju apetita.” Ovo istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Clinical Nutrition.
Važno upozorenje
Iako je naizmenični post danas postao veoma popularan način za regulisanje telesne težine, i mnogi bi hteli da ga probaju, veoma je bitno znati da to nije za svakoga. Osobe koje nemaju dovoljnu telesnu težinu (mršave su u pravom smislu) ili poremećaje u jedenju (npr. anoreksiju i slično) nikako ne bi trebalo da ovo probaju.
Isto tako, dijabetičari ili osobe koje uzimaju bilo kakve lekove za regulaciju šećera ili neke druge čije je uzimanje povezano sa obrocima obavezno bi trebalo da se konsultuju sa svojim lekarom pre nego što se odluče da isprobaju ovaj metod.
Preuzeto: Zdravahrana.com