Kada se dete razboli, roditelji bi učinili sve što mogu da mališan brzo ozdravi, pa su tako nekad spremni i da probaju neke kućne lekove ili bilo kakve trikove za koje čuju da bi mogli da budu od pomoći.
Tata i lekar, dr Sem Hej otkrio je tri najčešće greške koje roditelji prave kada deca imaju prehladu, grip ili neki virus, te je istakao da to nikada ne bi radio sa svojim mališanima kad se razbole.
1. Nemojte im davati sirupe provit prehlade i kašlja
“Sve virusne infekcije gornjeg respiratornog trakta imaju kašalj kao jedan od glavnih simptoma. Kašalj je izazvan infekcijom sluznice disajnih puteva i sekretom koji se stvara”, objasnio je dr He za kidspot.com.au.
On je istakao da razume da roditelji ne žele da dosadni kašalj drži decu budnom noću, ali ipak savetuje da ne dajete mališanima sirupe protiv kašlja i prehlade na svoju ruku.
Neki sirupi protiv kašlja sadrže više različitih lekova različitog delovanja, kako bi ublažili i prehladu, međutim, doktor tvrdi da i nisu baš od pomoći mališanima.
“Da li pomažu? Ne. Ne postoje skoro nikakvi dokazi da ovi sirupi protiv kašlja koji se kupuju pomažu u borbi protiv infekcije ili ublažavanju simptoma kašlja i prehlade”, rekao je doktor.
“Umesto toga, kada se moja deca razbole, izvadim im dodatni jastuk koji im stavim pod glavu dok spavaju. Pre spavanja ih naparim vodom u kupatilu i koristimo kapi sa slanom vodom kako bi se sekret brže razgradio”.
2. Ne lečite prehladu vitaminima, biljkama i začinima
Doktor je raskrinkao neke od najvećih mitova koji se tiču prirodnih lekova.
“Vitamin E i luk, to dvoje su verovatno najveći mitovi svih vremena kad su u pitanju prirodni lekovi protiv prehlade. Nakon brojnih studija nije pronađen nijedan dokaz da pomažu protiv prehlade.
Priča o vitaminu C je baš zanimljiva. Dnevna doza vitamina C smanjuje rizik od prehlade za oko deset odsto, ali… morate da unosite vitamin nedeljama pre toga. Nema poente da ga dajete kad nosić već procuri.
Probitoici i ehinacea. Opet, postoje dokazi da mogu da pomognu u prevenciji prehlade, ali kao i sa vitmainom C, moraju da počnu da se uzimaju ranije”, pojasnio je doktor.
Dr Hej je objasnio da se zdrav imuni sistem oslanja na zdravu ishranu, pa kada se dete razboli, savet je da mu dajete dosta tečnosti i celovite hrane, umesto brze hrane i grickalica, iako ste u iskušenju da im i na taj način ugodite u nadi da će im biti bolje.
3. Ne bi im odmah dao antibiotike
Doktor podseća da su prehlade i grip izazvani virusima, te da ih ne treba lečiti antibioticima. “Napadaju sluznicu nosa, grla, uši, sinuse, velike disajne puteve u grudima, i zbog toga se javlja kombinacija simptoma na svim tim mestima”.
On ističe da su antibiotici potrebni ako postoji infekcija, ali da se to ne može znati odmah. Ako prehlada traje tri do pet dana, ali i dalje postoje simptomi nakon toga ili se javljaju na određenom području, onda bi trebalo da posetite lekara kako bi se utvrdilo da li su potrebni antibiotici.
Svakako, njegov savet roditeljima je da ne daju deci antibiotike na svoju ruku.
“Antibiotici pomažu kod bakterija, a kod virusa su potpuno beskorisni. Ako je dete bolesno samo dan ili dva, molim vas, ne tražite antibiotike jer nisu neophodni”, poručio je on na kraju.