Svakom roditelju je njegovo dete najbolje, najlepše i najpametnije, i to je sasvim prirodno. Nije neuobičajeno ni da mame i tate svaki dan “sipaju” pohvale za sve što mališan uradi, i ko da ih krivi, oni su prosto ponosni na svoje dete.
Nema u tome ništa loše, ali kada pohvale postanu jedina motivacija da dete nešto uradi, a kritike počnu da dovode do histerije, vrištanja, roditeljima bi trebalo da se “upali lampica”, kaže porodični psiholog Ana Guseva za parents.ru, dodajući da mnogo toga u ponašanju mališana ipak može da se ispravi kod kuće.
Kako prepoznati malog narcisa
Najpre, treba razlikovati zdravo samopouzdanje od narcisoidnosti. Ako dete kaže: “Pobediću na takmičenju”, “Biću primljen u klub za robotiku” ili nešto slično, to su zdrave ambicije. Međutim, treba da budete obazrivi ako dete:
Smatra sebe superiornim u odnosu na svoje vršnjake, naročito ako je to izraženo uvek, a ne samo u situacijama kada su u pitanju sposobnosti i veštine deteta.
Osetljivo je na “sporedne uloge” (u predstavama, igrama). Uvek želi da bude prvo i glavno u svemu, ne prihvata nikakav timski rad.
Plače i ima izlive besa ako neko dobije bolju ocenu od njega, pobedi na takmičenju ili bude u bilo čemu bolji od njega.
Za sve što dobro uradi očekuje pohvale i uznemiri se ako ih ne dobije.
Ne uživa i ne raduje se procesu igranja, učenja ili učestvovanja u nekom sportu, ako u tome nema nekog određenog rezultata.
Psiholog Guseva savetuje da ne paničite ako prepoznate jedan ili dva od nabrojanih simptoma kod svog deteta ili njegovih drugara. Svakako, vredi poraditi na ispravljanju njegovog ponašanja ako dete ima sve ili većinu simptoma i oni su dosta izraženi.