Search
Close this search box.

6 mitova o sokovima

Postalo je popularno cediti sokove od svega i svačega. Naravno, uz to ide oprema za ceđenje koju morate dobro da platite. Nažalost, mnoge tvrdnje o zdravstvenim dobrobitima sokova nisu zasnovane na činjenicama.

Sveže ceđeni sokovi su sjajni. Šta znači “sveže”? Ako je pomorandža ubrana negde u Grčkoj, onda transportovana kamionom u Srbiju, držana u hladnjači, potom stajala u supermarketu, pa ste je doneli kući i “sveže iscedili” – to uopšte nije svež sok. Vreme, kiseonik i svetlost su svakako smanjili nutritivnu vrednost te voćke. Daleko od toga da je sok koji ste tako dobili “svež”.
Iz sokova se brže apsorbuju hranljivi sastojci. Ovo je tačno sto posto, pošto se hranljivi sastojci iz soka brže apsorbuju nego iz čvrste hrane. Samo što to uopšte nije prednost! Odnosno, jeste ukoliko trčite maraton i neophodno vam je da smesta povratite energiju, ili ako vam šećer padne opasno nisko (u slučaju dijabetesa). Ali, u svim normalnim okolnostima organizmu je mnogo lakše, a i zdravije, da usvaja hranljive sastojke sporijim tempom. Kad popijete sok, telo brzo apsorbuje šećer koji naglo podiže šećer u krvi, što nije dobro. Za razliku od toga, kad pojedete celu voćku, vlakna iz voća uspore apsorpciju šećera, tako da je vašem organizmu lakše da radi sa tim.
Ceđenje soka oslobađa enzime zarobljene u vlaknima. Sa naučne strane ovo je smešno, zato što to isto rade vaši zubi, kad dobro sažvaću voćku! Kad žvaćete voćku, vi takođe oslobađate enzime koji su vezani u “mreži vlakana”. Precizno govoreći, naši zubi su možda staromodna, ali zato odlična mašina za hladno ceđenje sokova…
A sad malo o enzimima. Samo naše telo proizvodi enzime neophodne za varenje hrane. A što se tiče enzima iz voća – bilo da su došli iz cele voćke ili iz soka, naša želudačna kiselina, koja je veoma jaka, će najverovatnije uništiti gotovo sve.
Sokovi doprinose mršavljenju. Sami po sebi, sokovi niti doprinose mršavljenju, niti sagorevaju masti, niti uklanjaju celulit, niti ubrzavaju metabolizam.
Sokovi detoksikuju telo. Možda, kratkoročno, i u nekim slučajevima. Ali, ako jedete sve i svašta, a onda nedelju dana pijete sokove da biste se detoksikovali, to ne može biti trajno rešenje. Istina je da treba da pomognemo našim organima da dobro obavljaju svoj posao, samo što to postižemo redovnom pravilnom ishranom i redovnim fizičkim vežbanjem.
Brza apsorpcija sastojaka iz sokova odmara organe za varenje. Uzmite srce i pluća: oni nikad ne prestaju da rade, niti bismo to želeli. Način da održimo zdravlje srce i pluća je pomoću vežbanja – a ne odmora. Kad redovno fizički vežbamo, srce kuca brže i snažnije se kontrahuje. To ga jača i čini da bude efikasnije kad se vrati na svoj normalni ritam. Isto je i sa organima za varenje! Oni ne treba da se “odmaraju”, već treba da im se pomogne da efikasnije rade. Jedan od načina da to postignemo je, na primer, konzumiranje namirnica koje sadrže biljna vlakna (za koja je dokazano da čiste organa za varenje i poboljšavaju njihov rad). Dakle, učinićete dobro svojim organima za varenje ako budete izbegavali sokove – iz kojih su biljna vlakna uklonjena!

Napomena: ako jedete previše – a sami najbolje znate da li je tako – onda je vašim organima za varenje zaista potreban odmor, koji se sastoji u tome da jedete manje.

Zaključak:
Ako treba da birate: sok ili cela voćka, jasno je kao dan. Cela voćka je bolja.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: