Život se sastoji iz niza lepih trenutaka, ali nažalost, postoje i oni drugi koji nisu baš toliko prijatni. Posao roditelja je da decu pripreme i za jedne i za druge, a da bi mališani umeli da se nose sa izazovima i poteškoćama, važno je da budu emocionalno jaki i stabilni.
U nastavku pročitajte šest stvari koje roditelji emocionalno snažne dece rade drugačije:
1. Ohrabruju trud
Analiza sa Univerziteta u Harvardu pokazala je da su ocene loš pokazatelj uspeha, te da doprinose motivaciji kod dece, a istraživačica Kerol Dvek ohrabruje roditelje da hvale svoju decu ne za visoke ocene, već za uloženi trud.
Kada dete dobije ocenu lošiju nego što očekujete, fokusirajte se na to da li je dovoljno i dobro učilo, pa ga pohvalite za želju da nastavi da se trudi.
2. Uče ga zahvalnosti
Umesto da “tugujete” nad lošom ocenom, fokusirajte se na jedinstvene kvalitete koje vaše dete čine posebnim. Da li ima umetničke talente, želju da se bavi sportom? Da li je možda “mirotvorac” ili je mudrije od svojih vršnjaka?
Pokažite mališanu kako da ostvaruje ciljeve koje sanja i urođene veštine, a ne ocene. Promena perspektive ka zahvalnosti će pomoći da se bolje povežete sa njima, smatra psiholog Erika Volerman.
“Vežbanje zahvalnosti i prihvatanja deteta kakvo jeste može da promeni stav mališana i negativnu dinamiku”, rekla je Volermanova.
3. Pružaju bezgraničnu ljubav
Neki roditelji uzdržavaju se da pokažu svoju ljubav prema detetu kada ono, recimo, dobije lošu ocenu. Ova vrsta kazne ne obezbeđuje deci motivaciju koja im je potrebna da bi dali sve od sebe.
“Volim te samo kada ispuniš moja očekivanja” je toksična poruka koju ne treba da šaljete deci, već treba uvek da ga bezgranično volite, prenosi YourTango.
4. Opraštaju sebi
Jedna studija je pokazala da postoji veza između osećaja srama i funkcionisanja imunog sistema. Nemojte da “ubijate” sebe činjenicom da dete ne ispunjava vaša očekivanja. Ako ne možete da pređete preko toga, potražite stručnu pomoć i shvatićete da je taj osećaj stida ukorenjen duboko u vama i da ima veze sa nekom traumom od pre nego što ste postali roditelj.
5. Slave nesavršenosti
Psiholog Volerman kaže da su nesavršeni roditelji i nesavršena deca realnost. Njen savet je da svakako da ne mere uspeh deteta ocenama i sličnim kriterijumima, te da ne stavljaju taj pritisak na dete, već da prosto slave i njegove nesavršenosti.
6. Ne osuđuju dete i ne porede ga sa drugima
Roditelji, ponekad čak i nesvesno, upoređuju svoju decu sa drugima, bilo da su to u pitanju ocene ili neki drugi uspesi.
Psiholog kaže da svakodnevno radi sa ljudima koji se osećaju kao da ne ispunjavaju očekivanja, te da to direktno doprinosi anksioznosti, depresiji, stresu. Ljudi, uključujući i decu osećaju na fizičkom i emocionalnom niovu kada drugi pred njih stavljaju neke spoljašnje, proizvodne vrednosti u koje treba da se uklope.