Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

6 stvari koje škode bubrezima

Na bubrege uglavnom retko ko i pomisli – sve dok ne nastane neki problem sa njima. Pošto je uvek bolje sprečiti nego lečiti, dobro je znati koje stvari izbegavati da olakšate svojim bubrezima – jedna od njih je i žeđ.

Evo šta, uopšteno gledano, nije dobro za bubrege.

Žeđ. Ne dopustite sebi da budete žedni. Dehidracija, to jest, neunošenje dovoljno vode dan za danom je jedna od najgorih stvari koje ljudi mogu da urade svojim bubrezima. Bubrezima treba obilje vode da bi eliminisali i izbacili otpadne materije koje mogu da im nanesu štetu ili dovedu do infekcije. Pritisak tečnosti koji nas tera da je izmokrimo je jedan od najboljih načina da pomognemo rad bubrega.

Previše soli. Malo soli je sasvim ok – telu je potreban natrijum isto kao i kalijum ili kalcijum. Ali, uobičajena ishrana sadrži previše soli. Gotovo sva gotova ili polugotova hrana je dobro posoljena, da ne govorimo o slanim grickalicama. Ako još dodatno solimo svoje obroke, vrlo je verovatno da unosimo previše soli. Previše soli povišava pritisak, a povišen pritisak vremenom oštećuje bubrege. A ako već koristite so, birajte kvalitetnu himalajsku so, koja pored natrijum-hlorida (koji je jedini sastojak rafinisane soli) ima još 80-tak drugih minerala važnih za organizam…
Odlaganje mokrenja. Ponekad, kad smo pritisnuti poslom, nećemo da stanemo i napravimo pauzu i odlažemo da idemo u wc. To nije dobro, zato što suzbijanje potrebe za mokrenjem izaziva pritisk na bubrege, slabi bešiku i povećava rizik od nastanka kamenova i infekcija. 

Previše šećera. Manje-više je uglavnom poznato da previše soli nije dobro za bubrege, ali je mnogo manje poznato da previše šećera takođe škodi bubrezima. Istraživanja su pokazala da osobe koje konzumiraju previše šećera, a pogotovo zašećerenih gaziranih napitaka, imaju daleko veću šansu da im se nađu belančevine u mokraći, što je znak da su bubrezi oštećeni. 

Ishrana siromašna nutrijentima. Ishrana koja se oslanja na prerađenu hranu i brzu hranu sigurno će biti siromašna važnim nutrijentima (vitaminima, mineralima, enzimima…). Hroničan manjak važnih vitamina i minerala slabi imuni sistem, i specifično, bubrege, povećavajući verovatnoću od bubrežnih infekcija. Dakle, jedite osta svežeg voća i povrća, to godi bubrezima.

Previše mesa. U većini zapadnih zemalja jede se daleko više mesa nego što je organizmu potrebno, posebno crvenog mesa. Ishrana sa velikom količinom životinjskih proteina tera bubrege da rade velikim intenzitetom, što na kraju može dovesti do njihovog popuštanja i otkazivanja. Dakle, vaši bubrezi će se radovati ako određeni period vremena budete na vegetarijanskoj ishrani.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: