Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

7 razloga zašto se na bebinoj koži pojavilo crvenilo: Ne nastaje svaki osip zbog pelena – pazite na ove znakove

Osip

Mnoge mame svaki osip i crvenilo na bebinoj koži smatraju pelenskim osipom, ali iza njih može da stoji nekoliko pojava koje se različito tretiraju.

Evo zbog kojih 7 razloga se stvara crvenilo na bebinoj koži:

1. Pelene

Crvenilo kože na guzi, preponama i između zadnjice nastaje usled vlage i trenja ako se bebi pelena retko menja. Ovo treba raditi svaka 3-4 sata, a nakon pranja deteta ostaviti ga golog 10-15 minuta. Pocrvenela mesta možete tretirati kremom ili puderom za bebe (ne možete kombinovati). Ako se pelenski osip pokvasi i iritacija je veoma jaka, posavetujte se sa lekarom kako da negujete bebinu kožu. Pazite da beba ne ostane dugo u mokroj peleni, to je štetno za nežnu kožu bebe.

2. Pelenski (kontaktni) dermatitis

Crvenilo na bebinoj koži i bubuljice sa beličastom tečnošću mogu značiti da pelena ili prašak koji se koristi za pranje nisu prikladni za bebu. Operite zadnjicu bebe vodom, nežno i temeljno obrišite, uključujući sve nabore kože, i namažite kremom za sušenje. Ne koristite vlažne maramice neko vreme, ili, u ekstremnim slučajevima, pelene. I obavezno pokušajte da promenite svoje uobičajene pelene na higijenske proizvode drugog brenda – vaša beba može imati individualnu netoleranciju na neke komponente.

3. Trenerke

Ako je u stanu vruće, ako s vremena na vreme čvrsto utoplite bebu, onda crvenilo na bebinoj guzi može značiti da je bebi pretoplo. U ovom slučaju, male crvenkaste bubuljice mogu se pojaviti u pregibima karličnog dna i prepona. Češće skidajte bebu, pustite je da njena koža “diše” na vazduhu, isperite toplom vodom i obucite je u pamučnu odeću. Krema sa cink oksidom će pomoći u smirivanju kože. Sunčanje će takođe biti od koristi za bebu, ali beba treba da bude pod sunčevim zracima striktno pod nadzorom odraslih i ne duže od 5-10 minuta i ne bez zaštitnog faktora.

4. Gljivična infekcija

Šta još može biti uzrok crvenila kod novorođenčeta? Štetni mikroorganizmi i gljivice mogu ući u oštećena područja – tada će se na bebinoj koži pojaviti crvenkaste mrlje sa ivicama, pustule i čirevi. Lekar će propisati sveobuhvatan tretman za bebu: mast, antifungalni lek, vitamine i sredstva za jačanje imunološkog sistema.

5. Koprivnjača

Crvenkasti plikovi na koži svrbe i smetaju bebi. Najčešće se alergijske reakcije manifestuju na ovaj način: na hranu, lekove, tkanine. Ukoliko sumnjate na alergiju, konsultujte se sa lekarom koji bebi može da prepiše lek i da da antialergijsku mast.

Ukoliko za 2-3 dana pelenski osip nije nestao, već je čak počeo da se pojavljuje na drugim mestima? Obavezno se obratite svom pedijatru, najverovatnije su razlozi sledeći:

6. Alergija
7. Digestivni poremećaji – Crvenilo oko anusa je praćeno dijarejom, gasovima ili malim količinama kisele stolice. Ovo se dešava sa disbakteriozom ili nedostatkom enzima (na primer, nedostatak laktaze).

Tagovi:
Pročitajte još: