Search
Close this search box.

7 stvari roditelji mentalno jake dece nikad ne rade: Doktor napravio listu, 5. će vas iznenaditi

Majka i dete

Neka deca su “žilavija” od drugih, a stručnjaci često ističu koliko je važno da odgajimo decu koja su otporna, koja se ne predaju čim naiđe prva prepreka, već se hrabro hvataju u koštac sa životnim izazovima. Da bi to mogli, potrebno je da mališani budu mentalno jaki, a roditelji mogu značajno da utiču na to. Kinički neuronaučnik psihijatar dr Danijel Ejmen je zato izdvojio listu od sedam stvari koje roditelji mentalno jake dece nikad ne rade.

1. Ne ignorišu mozak svog deteta

Kada donosite odluku o sportu na koji će dete da ide, ne zaboravite da zaštitite njegov mozak ako želite da mališan bude zdrav, srećan i mentalno jak do kraja svog života, poručuje dr Ejmen.

2. Ne odbacuju normalno ponašanje deteta

Kada ne znate šta je normalno ponašanje deteta u određenoj razvojnoj fazi, lako se može desiti da od svog mališana očekujete više nego što on u tom trenutku može da podnese. To može da dovede do stresa, frustracije i osećaja neuspeha. Kada imate barem grubu predstavu o tome kako se deca razvijaju, lakše možete da primetite da li je neko ponašanje u ili izvan okvira normalnog, piše dr Ejmen za mindbodygreen.com.

Na primer, kaže on, kada znate da je normalno da tinejdžeri žele da budu nezavisniji i da sami donose neke odluke, biće vam lakše da to poštujete, dok ih nadgledate.

3. Ne pružaju im loš primer

Roditelji koji lažu, varaju, ponašaju se grubo ili ne poštuju druge, hrane se nezdravo, ne brinu o svom zdravlju, ne mogu da očekuju ni da se dete ponaša drugačije. Budite onakvi kakvi želite da bude vaše dete.

4. Ne zaboravljaju kako je biti dete ili tinejdžer

Ako ne pokazujete saosećanje detetu, ono se može udaljiti od vas jer oseća da ga ne razumete ili mu šaljete poruku da njegova osećanja nisu prihvatljiva. Da se to ne bi desilo, setite se ponekad kako ste se vi osećali u njegovom uzrastu i to će vam pomoći da imate više empatije za situacije kroz koje prolazi vaše dete – koje vam sada verovatno deluju banalno. Više ćete mu pomoći tako, nego ako mu pristupite iz ugla odrasle osobe.

5. Ne dozvoljavaju im sve

Brojne studije su pokazale da ljudi koji imaju najviše mentalnih problema su odrastali uz roditelje koji im nikada nisu postavljali odgovarajuće granice. Deci su potrebne granice jer se tako osećaju voljeno i bezbedno.

6. Ne miniraju drugog roditelja

Svakako da se roditelji ponekad oko nečega ne slože, ali ključno je da ne kritikujete i ne žalite se pred detetom na drugog roditelja. To ne samo da ruši autoritet drugog roditelja, već loše utiče i na samopoštovanje deteta. Prosto, dete je “proizvod” oba roditelja, a time što govorite nešto loše o drugom roditelju praktično govorite loše i o svom detetu.

7. Ne izostavljaju kvalitetno vreme sa decom

Da bi bilo koji odnos bio uspešan, pa i onaj sa decom, potrebno je da uložite vreme i želju da saslušate drugu stranu. Ako provodite kvalitetno vreme sa svojim mališanima, veće su šanse da oni uvaže vaše vrednosti.

Ako radite sa detetom neke stvari koje ono voli i slušate šta vam govori, to može da napravi veliku razliku kada je u pitanju vaš odnos.

Tagovi:
Pročitajte još: