Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

9 razloga za laneno seme

Brojna istraživanja su pokazala da laneno seme sadrži veliku količinu esencijalnih masnih kiselina, vitamina, minerala i vlakana, koji ga čine jednom od najzdravijih i najkorisnijih namirnica u ljudskoj ishrani.

Bogato hranljivim materijama. Laneno seme je bogato omega 3 masnim kiselinama i biljnim proteinima. Sadrži značajne količine vitamina B1, B6, B9 (folna kiselina), magnezijuma, kalcijuma, fosfora i gvožđa.
Smanjuje osećaj gladi. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Appetite, laneno seme deluje zasićujuće i smanjuje osećaj gladi. Zato je poželjan sastojak redukcionih dijeta (za mršavljenje).
Veganski izvor proteina. Laneno seme je bogato visokokvalitetnim biljnim proteinima i aminokiselinama, posevno glutaminskom i aspartinskom i argininom. Zato je odlično za one koji ne konzumiraju proteine životinjskog porekla.
Blagi laksativ. Istraživanje objavljeno u časopisu Journal of the American Dietetic Association utvrdilo je da jedna kašičica lanenog semena obezbeđuje 8%-12% preporučenog dnevnog unosa biljnih vlakana, važnih za ispravno funkcionisanje organa za varenje. Zahvaljujući ovome, lan ima blago laksativno delovanje (sprečava pojavu zatvora).
Značajan izvor omega 3. Jedna kašičica lanenog semena sadrži 1,5 grama omega 3 masnih kiselina, što ga čini jednim od najboljih biljnih izvora biljne alfa-linolenske kiseline. Istraživanja objavljena u časopisima Circulation i American Journal of Clinical Nutrition potvrđuju da veće količine alfa-linolenske kiseline u krvi smanjuju rizik od srčanih oboljenja za 14%.
Doprinosi regulaciji holesterola. Redovna konzumacija lanenog semena značajno snižava holesterol, kako je pokazalo istraživanje objavljeno u časopisu Biomedical Journal. Naime, utvrđeno je da su ljudi koji su tokom tri meseca konzumirali 3 kašičice lanenog semena dnevno postigli 17% sniženje ukupnog holesterola i 20% sniženje LDL (tzv. “lošeg”) holesterola.
Doprinosi regulaciji krvnog pritiska. Bogatstvo omega 3 masnim kiselinama čini laneno seme odličnom namirnicom za one koji nastoje da snize krvni pritisak. Istraživanje objavljeno u čaopisu Hypertension pokazalo je da konzumacija 30g lanenog semena dnevno tokom 6 meseci može da značajno snizi sistolni i dijastolni krvni pritisak.
Doprinosi regulaciji šećera u krvi. Više istraživanja je ukazalo da je laneno seme korisno za obolele od dijabetesa tip 2. Naime, uvođenje nekoliko grama lanenog semena u svakodnevnu ishranu dovelo je do sniženja šećera u krvi od 8 do 20%. Istraživači pripisuju ovo visokom sadržaju nerastvorljivih biljnih vlakana u lanu.
Prevencija protiv kancera. Lan je odličan izvor posebnih biljnih vlakana, lignana; neka istraživanja ukazuju da lan sadrži čak 800 puta više ovih biljnih vlakana u odnosu na druge žitarice i semenke. Lignani deluju preventivno protiv nastanka raka dojke i raka prostate, kako su utvrdila istraživanja objavljena u časopisima Cancer Causes and Control  i Urology.

Važna napomena
Da bi se iskoristile hranljive materije iz lana, neophodno ga je samleti, pošto je opna semena, ako se pojede celo, gotovo nesvarljiva. Takođe, samleveno seme treba konzumirati odmah, jer brzo oksidiše, osim ukoliko samleveni lan nije specijalno pakovan.

Da bi se lan iskoristio u organizmu, neophodno je da se samelje. Mleveni lan se mora potrošiti odmah jer veoma brzo oksidiše čime mnogo gubi na kvalitetu. Vakuumska pakovanja ga čuvaju samo do otvaranja pakovanja. Ukoliko je mleveni lan pakovan u zaštićenoj atmosferi, teški gasovi poput azota padaju na dno i sprečavaju dodir lana sa kiseonikom. Dok god držite pakovanje uspravno i zatvorite ga odmah posle korišćenja, mleveni lan će dugo zadržati svežinu i neće oksidisati. 
Preuzeto: Zdravahrana.com
Tagovi:
Pročitajte još: