Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

9 razloga za pomorandžu

Retko ko ne voli pomorandže, mirisne i osvažavajuće. A dodatni podsticaj da uživamo u njima je svakako niz zdravstvenih koristi, koje su potvrdila i naučna istraživanja.

Kod ove voćke, nisu zdrave samo njene kriške i sok, nego i bela materija između njih, ali i kora i etarsko ulje koje se od nje dobija. Evo zašto. 
Miris pomorandže smanjuje uznemirenost i popravlja raspoloženje. Dva eksperimenta, iz 2000. i 2005. godine su upotrebile etarsko ulje pomorandže kao miris u zubarskim čekaonicama. Kako su konstatovali istaživači, uticaj tog mirisa “smanjuje strepnju, stvara pozitivnije raspoloženje” kod pacijenata koji čekaju na zubarsku intervenciju. 
A evo nekih rezultata istraživanja delovanja soka od pomorandže.
Pomaže da deca unose manje kalorija. U istraživanju iz 2011, pokazalo se da je grupa dece koja je redovno pila sok od pomorandže konzumirala minimum 523 kalorije dnevno manje od grupe koja nije pila sok (što može biti korisno u prevenciji gojaznosti kod dece). 
Smanjuje upale. Jedno istraživanje iz 2009. pokazalo je da je kod osoba koje pate od oboljenja perifernih arterija konzumacija soka od pomorandži i kupina pomogla da se smanje nivoi C reaktivnog proteina i fibrinogena, što su pokazatelji sistemskih upala. A istraživanje iz 2010. pokazalo je da sok od pomorandže može da neutrališe proinflamatorni efekat obroka zasićenih masnoćama i šećerom i smanji količinu toksina. 
Usporava uvećanje prostate. Iako sok od pomorandže sadrži fruktozu, istraživanje ih 2006. godine je potvrdilo da je ekstrakt soka pomorandže smanjio širenje ljudskih ćelija prostate in vitro. 
Popravlja “dobar” holesterol. Istraživanje iz 2000. godine je pokazalo da je konzumacija ukupno 3/4  litra soka od pomorandže dnevno tokom 4 nedelje popravilo profil lipida, smanjujući odnos lošeg prema dobrom holesterolu za 16% kod osoba koje su imale povišen holesterol. Drugim rečima, popravile su nivo dobro holesterola, što je pozitivno.
Doprinosi zdravlju kostiju. Istraživanje na pacovima iz 2006. ukazalo je da je konzumacija soka od pomorandže doprinela čvrstini kostiju. 
Rastvara bubrežne kamenove. U istraživanju iz 2006. pokazalo se da je konzumacija soka od pomorandže povezana sa smanjenjem zasićenja kalcijum-oksalatom i nerastvorenom ureičkom kiselinom, a to su dva faktora koja doprinose nastanku kamena u bubregu.

Kora pomorandže sadrži mnoge potencijalno lekovite supstance, između ostalog pektine i flavonoide hersperidin, naringin, kvercetin, rutin i polimetoksiflavone. Zahvaljujući tome, ima izraženo antiatritičko delovanje, ali i antikancerogena svojstva. 
Bela materija između kriški i ispod kore je takođe lekovita. Jedno skorašnje istraživanje je ukazalo da ta materija sadrži supstance koje doprinose sniženju krvnog pritiska. 
Napomena: ako nameravate da koristite koru pomorandže, svakako potražite organski gajene, ili bar neprskane pomorandže.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: