Kada nemate prethodnog iskustva odnosno dobijete prvo dete, svašta može da vam bude čudno, neočekivano, da vas uplaši. Da biste bili što bezbrižniji, donosimo vam nekoliko stvari koje bi trebalo da znate o novorođenčadima – a mnogi ne znaju.
1. Bebin izgled može da bude pomalo neobičan
Većina očekuje da novorođene bebe izgledaju poput onih koje viđamo u filmovima – savršene, kao nacrtane. Realnost je potpuno drugačija i bebino lice i glava su često nepravilnog oblika, natečeni, zbog prolaska kroz porođajni kanal. Takođe, bebino telo može da bude prekriveno sitnim dlačicama koje se nazivaju lanugo, i to je potpuno normalno – one će nešto kasnije otpasti.
2. Moraćete da sačekate prvi osmeh
Naravno da roditelji jedva čekaju da vide bebin prvi osmeh, ali to se neće desiti odmah, moraćete malo da sačekate. Najčešće se bebe prvi put osmehnu u drugom mesecu, a ako se osmeh ne pojavi do trećeg meseca, bilo bi dobro da se obratite pedijatru.
3. Malo udubljenje na glavi je sasvim normalno
Neke mame prilično se uplaše kada primete malo udubljene na vrhu bebine glave, koje se naziva fontanela. Stvar je u tome da kosti glave kod novorođenčeta nisu srasle kako bi lakše prošla kroz porođajni kanal, pa otuda i fontanela. Ponekad ćete možda primetiti da bebina glavica na ovom mestu pulsira, ali ni to nije razlog za brigu – uzrok su krvni sudovi koji prolaze tuda. Slobodno možete da češljate bebu, perete joj kosicu, mazite po glavi, samo je važno da budete nežni i da ne pritiskate – ni ovo mesto, ni njenu glavu uopšte, a fontanela će se vremenom zatvoriti.
4. Beba će vam “reći” da li jede dovoljno
Okvirno, bebe bi trebalo da jedu na dva-tri sata, a pedijatri danas uglavnom preporučuju dojenje na zahtev. Svakako, većina majki na početku brine da li dete dovoljno jede, ali ono će vam to samo “reći” – bebina telesna težina je dobar pokazatelj da li ona dovoljno napreduje, a takođe bi trebalo da ima i pet-šest mokrih pelena i barem jednu ili dve ukakene.
5. Suva koža je uobičajena kod novorođenčadi
Nije ništa neobično da beba ima suvu kožu jer joj je ipak potrebno vreme da se navikne na život izvan materice. Svakako možete da je mažete neki hidratantnim losionom za bebe koji nema mirisa i raznih drugih “dodataka”.
6. Ne morate da sedite kod kuće
Naravno da je potpuno u redu ako želite da u nekom prvom periodu ostanete sa bebom kod kuće, dok se oboje oporavite i ojačate, ali možete i da izađete napolje, ukoliko to želite. Savet je da obratite pažnju na neke mere predostrožnosti, poput toga da bebu ne izlažete jakom suncu ili zimi (u zavisnosti od toga koje je godišnje doba kada se porodite), da izbegavate kontakt sa ljudima koji su bolesni, da izbegavate zatvorene prostore u kojima ima mnogo ljudi, poput tržnih centara, piše parents.com.
7. Novorođene bebe mnogo plaču
Iako definitivno mamama nije prijatno da slušaju bebu kako plače – jer bi, naravno, želele da je nekako uteše i pomognu joj, budite spremni na to da novorođene bebe mnogo plaču. Prosto, to je njihov jedini oblik komunikacije, tako da će plakati kada je gladna, kada joj je hladno, puna joj je pelena, potrebna joj je vaša blizina… Na početku ćete verovatno biti potpuno sluđeni, ali ćete vrlo brzo naučiti “bebin jezik” i u većini situacija ćete znati šta joj je tačno potrebno.
8. Bićete neispavani
Svi roditelji su zbunjeni i neorganizovani u prva dva-tri meseca sa bebom. Mališana je potrebno često hraniti, na dva-tri sata, što znači da nećete spavati ni blizu onoga koliko je dovoljno. Ali, dobra vest je da većina beba negde oko trećeg meseca počinje da spava duže, pa ćete možda moći da vežete pet, šest sati sna, mada to nema pravila.
9. Dani sa novorođenčetom brzo prolaze
Većinu dana nećete znati ni koji je dan, ni da li treba da legnete u krevet ili da ustanete, ali to zapravo vrlo brzo prođe. Sigurno ćete biti pod stresom, umorni, ponekad ćete se možda osećati usamljeno, ali imajte na umu da je to samo faza, da vam je potrebno malo vremena i strpljenja da se prilagodite novom životu, ali i da vaše dete vrlo brzo neće biti više novorođenče, pa će stvari s vremenom postajati malo lakše. Koliko god bilo teško, potrudite se da ipak uživate u vremenu koje provodite sa svojom bebom jer te dane nikad nećete moći da vratite.