Search
Close this search box.

Afte i žvale

Kakve su bolesti afte i žvale?
“Žvale” su, medicinski rečeno, angularni stomatitis, što u prevodu znači – infekcija ugla usana.
Pomenute “bele tačkice” u sluznici usne duplje (sa unutrašnje strane obraza, na jeziku, na nepcima) su afte koje su stvarno veoma bolne i neprijatne. Iako se radi o različitim bolestima, jedno im je zajedničko: prljave ruke i loša higijena usta i zuba “pomažu” i aftama i “žvalama”.

Šta izaziva afte?
Virusi su “glavno-optuženi” infektivni uzročnik afti (bolest se zove aftozni stomatitis), a izazivaju ga virusi koji se prenose “prljavim rukama”. Ima dece koja nemaju virusno zapaljenje sluznice usta, a ipak imaju povremeno afte. To se obično dešava kada dođe do “pada” imuniteta. Izgleda da postoji i sklonost ka pojavi afti (neka deca uvek dobiju afte kad se “gricnu” za jezik), ali je loša higijena njihov najveći prijatelj. Neoprano (ili loše oprano) voće i povrće, takođe, može doprineti pojavi afti.

Šta jesti da manje boli?
Važno je ishranu prilagoditi bolnim aftama, tako da treba izbegavati vruće (ali i ledene) namirnice i napitke, a treba se “preorijentisati” na kašastu hranu. Čvrsta hrana samo pojačava bol, baš kao i kiseli i slani obroci (koji su inače “dobri za izbegavanje” kod sve dece). Kod beba i male dece postoji trik: pola sata pre obroka treba dati analgetik (paracetamol). Tada bol umine, a dete lakše pojede obrok.

Zašto se javljaju “žvale”?
Angularni stomatitis (“žvale”) nastaje kada uglovi usana “napuknu”, pa se javlja crvenilo i svrab. Mikroorganizmi lako prodiru kroz “otvorena vrata” i pogoršavaju tok bolesti – crvenilo se širi, a nesvesno “oblizivanje” i češanje samo “doliva ulje na vatru”. Kao što rekosmo, loša higijena je glavni “promoter” angularnog stomatitisa.
Postoje retke bolesti organa za varenje koje se mogu “pokazati” na koži usta i sluznici usne duplje (na primer, Kronova bolest), a dugotrajni manjak vitamina (B grupe, ređe vitamina C) ili mikroelemenata su danas veoma redak uzrok ovog oboljenja.

A da nije herpes?
Nije, herpes je čista virusna bolest (herpes virus je ima prouzrokovača) kože i sluzokože koja potpuno drugačije izgleda. Prvo se javlja peckanje, pa “plikčići” koji pucaju i šire se po koži. Leči se antivirusnim lekovima, a detaljnije ćemo se pozabaviti ovim (takođe, neprijatnim) problemom drugom prilikom.

images

Kako se afte leče?
Nažalost, nema leka koji može da brzo ukloni afte! Terapija bola analgeticima (paracetamol), uz ispiranje usta blagim antiseptičnim rastvorima samo “kupuju vreme” da se sluzokoža usne duplje oporavi i “zamladi”. Često se na afte “nadoveže” gljivična infekcija, pa se daju lokalni antigljivični lekovi (Daktanol oralni gel).

Koliko aftama treba “da nestanu”?
Afte obično prolaze za sedam do deset dana, a ako se stalno ponavljaju ili ne prolaze treba potražiti pomoć pedijatra, a nije loše obaviti i stomatološki pregled.

Kako se leči angularni stomatitis (žvale)?
Terapija se sprovodi kremama koje sadrže antibiotik (ili antimikotok, kada se gljivice razmnožavaju na oštećenoj koži), a lokalni preparati na bazi cinka pomažu obnavljanje oštećenje kože i sluzokože. Bolest je manje neprijatna od aftoznog stomatitisa, ali „traži” strpljenje.

Preuzeto: Mojpedijatar.co.rs

Tagovi:
Pročitajte još: