Česta pojava akni u drugom stanju je posledica značajnih hormonskih promena. Zbog promenjene količine izlučenih hormona, žlezde koje se nalaze u koži se uvećavaju, a samim tim je veća i proizvodnja sebuma (loja). Ova aktivnost i mrtve ćelije kože zatvaraju pore, pa se bakterije gomilaju.
U nekim slučajevima, akne se javljaju samo na početku trudnoće, ali nije mali broj trudnica koje se devet meseci bore s problematičnom kožom.
Dula Keli Vinder, jedan od stručnih savetnika sajta BellyBelly, izdvaja sledeće savete za uspešnu borbu protiv trudničkih akni:
- Ne cedite i ne češite akne. Na taj način ćete samo raširiti infekciju (a vaš imuni sistem je već oslabljen) ili napraviti ožiljak.
- Pokušajte da se rešite akni prirodnim rastvorima cinka, vitamina C ili kokosovog ulja.
- Pokušajte i s probioticima ili zdravim načinom ishrane – bez loših masti, rafinisanog šećera i belog brašna.
- Nemojte koristiti sapune koji snažno deluju i koji su bogati hemijskim supstancama. Upotreba ovakvih preaparata može uzorokovati dva podjednako loša scenarija: ili će potpuno lišavanje lože masti činiti da ona stvori još veće količine ili će se ona toliko isušiti da će biti lako iritirana.
- Kad god je moguće, izbegavajte šminkanje. Ukoliko već morate da budete našminkani, potrudite se da vaša šminka bude isključivo na prirodnoj bazi.
- Prilikom umivanja, ne pritiskajte lice isuviše snažno jer bi koža mogla odgovoriti odbrambeno – lučenjem masti.
- Ukoliko ništa ne pomaže, te želite da pokušate s nekim hemijskim preparatom, obavezno najpre o tome porazgovarajte sa svojim lekarom. Imajte na umu da oralni izotretinoini (pod tržišnim nazivima: Akutan, Sotret itd.) mogu izazvati poremećaje u razvoju ploda i brojne komplikacije u trudnoći.
Preuzeto: Yumama.com