Međunarodni institut „Earthwatch” je, na sastanku u londonskom društvu Royal Geographical, proglasio najvažnijim bićima na zemlji – pčele.
Zašto je tako, ima više potencijalnih odgovora. Naime, približno 250000 vrsta raznih biljaka zavisi upravo od pčela, zbog oprašivanja, a mnoge od tih biljaka presudne su za održivost svetske poljoprivrede. Pčele, osim toga, povećavaju prinos useva jabuka, borovnica, krastavaca, pa bi, usled izumiranja pčela, mnoge namirnice, voće i povrće, bili daleko skuplji nego što su sada, jer bi ih bilo manje. Takođe, u sastavu mnogih lekova koje ljudi koriste svakodnevno potiču od oprašenih biljaka. Pamuk, koji koristimo u najvećem broju slučajeva za pravljenje odeće, oprašuju pčele.
Osim ljudima, izumiranje pčela donelo bi dosta negativnih stvari i životinjskom svetu. Ptice i manji sisari hrane se bobicama i semenkama koje postoje zahvaljujući oprašivanju koje vrše pčele.
Postoji oko 20000 vrsta pčela, ali im se broj rapidno smanjuje. Nekontrolisano se upotrebljavaju pesticide, krče šume, uništavaju cvetni zasadi. Aktivisti su glasni po pitanju zabrane upotrebe pesticide, te zahtevaju da se počnu koristiti alternative iz prirode. Kako se navodi u njihovim zahtevima, čak 70 odsto svetske poljoprivrede zavisi od pčela, a oprašivanje omogućava razmnožavanje biljaka. Bez pčela bi cela fauna i flora počela da izumire.
Značajno je istaći da su pčele jedina bića koja ne nose nikakve patogene, viruse, bakterije i slično.
Pčele su, praktično, mašine za oprašivanje i čitavo čovečanstvo bi trpelo ozbiljne posledice da njih nema.
Još je slavni svetski naučnik, Albert Ajnštajn, konstatovao sledeće: „Ako pčele nestanu, ljudima ostaje još 4 godine života”.