Alergija na sunce je uobičajena pojava kod dece ili ljudi koji imaju slabiji imuni sistem tj.kako njihov imuni sistem reaguju na sunčevu svetlost. Alergija se obično javlja u obliku crvenila ili osipa koji je propraćen i svrabom. Oni delovi tela koju su najviše izloženi suncu, na tim delovima i izbija svrab ili cvrenilo. To su njačešće ruke, noge, glava i vrat.
Alergija na sunce ima tri simptoma:
- Blaga polimforna ospa – Ova vrsta alergije je u obliku osipa koji je propraćen svrabom. Najčešće se javlja kod devojčica, a kod osetljivih osoba se može pojaviti više puta u toku godine. Kod dece može da izazove neki vid groznice, glavobolje ili povraćanje. U retkim slučajevima mogu da se pojave i plikovi.
- Fotoalergijska reakcija – Ova vrsta alergije je reakcija kože na hemijsko sredstvo koje je predhodno naneto na kožu, ili uzimanje nekih lekova (antibiotici, oralni kontraceptivi, čak i ibuprofen). Simptomi se javljaju retko, čak i dan ili dva nakon sunčanja, oni su slični balgoj polimfornoj ospi.
- Solarna urtikarija – Alergija tj.osip izbija samo nekoliko minuta nakon izloženosti suncu. To je retko stanje i javlja se kod jako mladih žena, traje od 30 minuta pa čak i do dva dana.
Preventivne mere kod alergije na sunce
• Pre izlaganja suncu neophodno je koristiti kreme za sunčanje (minimum faktorom 30);
• Izbegavajte izloženost suncu u vremenu 10-17h;
• naočare za Sunce;
Kada se obratiti lekaru?
• ako su zahvaćene velike površine kože;
• ukoliko se pojave sitna tačkasta krvarenja po koži (petehije);
• ako se pojavi osećaj oticanja usana, jezika, produženo loše opšte stanje;
Adekvatna reakcija kod alergije na sunce može da spasi dete ili odraslog od daljih neprijatnosti. Ukoliko putujete, dobro je da ponesete i neko sredstvo protiv alergija, kao i kreme za sunčanje sa zaštitinim faktorom.
Piše: Vanja