Ambasador Kraljevine Maroko Mohamed Amin Belhaž izjavio je da ta zemlja nikada neće podržati niti učestvovati u bilo kojoj inicijativi koja bi na bilo koji način mogla da naškodi Srbiji i njenom narodu, kao i da ozbiljno ugrozi proces pomirenja u BiH.
Belhaž je za današnju Politiku, odgovarajući na pitanje kakav je stav Maroka o rezoluciji o Srebrenici koja je nedavno usvojena u Generalnoj skupštini UN, rekao da je pitanje genocida u Srebrenici “izuzetno osetljivo pitanje ne samo za različite narode Bosne i Balkana, već i za ceo svet, imajući u vidu užasnu prirodu ovog ratnog zločina”.
“Ovo pitanje obavijeno je još jednim slojem osetljivosti za sve zemlje članice Organizacije islamske saradnje (OIK) koja je 2011. već proglasila 11. jul za godišnji Dan žalosti u čast sećanja na one koji su ubijeni u srebreničkom masakru”, dodao je Belhaž.
On je naglasio da je Kraljevina Maroko pažljivo slušala primedbe srpskih prijatelja u vezi s procesom izrade nacrta rezolucije, u vezi sa nepostojanjem adekvatnog vlasništva nad rezolucijom, vremenom njenog podnošenja i njenom politizacijom.
“Zato sam tokom čitavog perioda koji je prethodio usvajanju rezolucije i tokom brojnih sastanaka s raznim visokim srpskim zvaničnicima isticao i naglašavao da Kraljevina Maroko nikada neće podržati niti učestvovati u bilo kojoj inicijativi koja bi na bilo koji način mogla da naškodi Srbiji i njenom narodu”, istakao je on.
Belhaž je dodao i da je na dan glasanja o rezoluciji taj stav njegove zemlje pretočen u odluku Kraljevine Maroko o neučestvovanju u glasanju.
“Za mene je bila prava šteta i poropuštena prilika što je prvi put prostom većinom usvojena rezolucija o pitanju od opšteg konsenzusa, kao što je osuda svih zločina genocida i odavanje počasti svim žrtvama ovog strašnog čina, što u velikoj meri odražava pritužbe koje je po ovom pitanju izrazila Srbija”, ukazao je ambasador Maroka.
Odgovarajući na pitanje kada se mogu očekivati posete šefova država iz jedne zemlje u drugu, on je podsetio da je kralj Muhamed Šesti 2022. godine naveo Srbiju među zemljama najužeg kruga prijatelja Maroka u Evropi, a da je i rukovodstvo Srbije na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem u više navrata ponovilo da je Maroko pravi prijatelj Srbije.
“Seme je posejano i sada samo treba da izgradimo pozitivan zamah, impuls koji će dovesti do dugo očekivane državne posete. To se mora učiniti kroz razmenu poseta na visokom nivou između naših visokih zvaničnika, nastavkom redovnih političkih konsultacija između dve zemlje i naravno održavanjem trećeg sastanka Zajedničke ekonomske komisije i prvog sastanka Marokansko-srpskog poslovnog saveta koji bi bio održan u Beogradu što je pre moguće”, rekao je ambasador Maroka.