Zahvaljujući holivudskoj industriji koja proizvede i snimi preko hiljadu filmova na godišnjem nivou ljudi širom sveta su počeli da usvajaju obrasce američkog načina života. Drugim rečima, američka masovna kultura je ponudila nove uzore i trendove, u koje spada i praznovanje nekih novih običaja kao što su „Noć veštica“ i „Dan zaljubljenih“, koji inače nisu deo naše tradicije i kulture.
Svake godine, 14. februara obeležava se Dan Svetog Valentina, koji je poznatiji kao Dan zaljubljenih. Praksa da se na ovaj dan slavi ljubav datira još iz 14. veka, a pojavila se, najpre, u Francuskoj. Naime, ovaj praznik ljubavi vezuje se za Svetog Valentina, koji je živeo u 3. veku nove ere, jer se veruje da je svoj život posvetio tajnom venčavanju vojnika, kojima je bilo zabranjeno zasnivanje porodice, sa njihovim izabranicama. Zbog te pomoći, kao kazna, odsečena mu je glava, a legenda kaže da je Valentin pred smrt poslao oproštajno pismo tamničarevoj slepoj kćerki, kao zahvalnost za dobrotu i pomoć koju mu je pružila dok je boravio u tamnici. Predanje kaže da je devojka progledala kad je dobila pismo, te se na osnovu toga razvila tradicija da muškarci šalju ljubavna pisma svojim lepšim polovinama, što je i danas jedno od obeležja Dana zaljubljenih.
S druge strane, pravoslavci istog dana obeležavaju Svetog Trifuna, kao zaštitnika vina i vinove loze, te su svake godine u ovo vreme podeljena mišljenja oko toga šta treba slaviti. Zagovornici tradicije prihvataju praznovanje samo Svetog Trifuna, dok su pojedini, pretežno mlađa generacija, skloni da ovog datuma proslave i najromantičniji praznik.
Izvorno, Valentin je deo tradicije protestantske i rimokatoličke crkve, ali zahvaljujući Holivudu i dobrom marketingu, Dan zaljubljenih postao je praznik koji se slavi širom sveta, a poklanjanje bombonjera, cveća, srca i sličnih poklona voljenoj osobi uobičajna praksa i kod nas. Uoči ovog datuma, kompanije izbacuju reklame prigodnih poklona za ovu priliku i na taj način skreću pažnju kupcima da treba da kupe nešto svojim partnerima. Ista situacija je i sa filmovima, u kojima su prikazani ljubavni parovi kako ovaj dan provode na neki specijalan način, budeći kod gledalaca potrebu da i oni slično proslave ovaj praznik. Shodno tome, može se reći da je ovaj praznik komercijalizovan. Naime, taj dan je sveden na kupovinu i razmenu poklona, kako bi se iskazala ljubav, što nije u skladu sa hrišćanskom verom, koja pripoveda nematerijalne vrednosti.
Ono što je manje poznato jeste da se i u pravoslavnoj crkvi obeležava Dan zaljubljenih 12. avgusta, ali za taj dan nisu vezani običaji kao u rimokatoličkoj.