Meteorološka agencija Ujedinjenih nacija (SMO) saopštila je da su se glečeri smanjili više nego ikada od 2011. do 2020. godine i da je na Antarktiku izgubljeno više od 75 odsto leda u poređenju sa prethodnih deset godina, upozorivši da svet gubi trku da spase lednike koji se tope.
SMO upozorava na te promene u svom najnovijem izveštaju o posledicama klimatskih promena na planeti tokom više dekada.
Glečeri širom sveta su se stanjili za otprilike jedan metar godišnje u proseku od 2011. do 2020. godine.
Mereno je više od 40 “referentnih glečera”, a rezultati su pokazali najveće smanjenje mase lednika u toj deceniji.
– Svaka decenija od 1990-ih bila je toplija od prethodne i ne vidimo trenutne znake da se ovaj trend menja – rekao je generalni sekretar svetske meteorološke agencije Peteri Talas, upozoravajući da svet gubi trku da spase lednike koji se tope.
Talas je ukazao da su zagrevanje okeana i otapanje lednika doveli do gotovo udvostručenja stope porasta nivoa mora za manje od jedne generacije.
Klimatolog sa Univerziteta Pensilvanija u SAD Majkl Man tvrdi da se zagrevanje stalno povećava od 1990. godine, ali da se ne ubrzava.
Man je u mejlu upozorio da takvo zagrevanje podstiče sve opasnije ekstremne vremenske prilike, obalne poplave i mnoge druge „katastrofalne“ uticaje.
Man je istakao da je zbog toga krajnje neophodno da se na globalnom samitu COP28, koji se održava u Dubaiju, donesu zaključci za smanjenje emisija ugljen-dioksida.