Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Apatin: „Prava nacionalnih manjina i ostvarivanje nacionalne ravnopravnosti na lokalnom nivou“

„Prava nacionalnih manjina i ostvarivanje nacionalne ravnopravnosti na lokalnom nivou“

U Novom Sadu je održan prvi od četiri planirana treninga za predstavnike lokalnih samouprava na temu „Prava nacionalnih manjina i ostvarivanje nacionalne ravnopravnosti na lokalnom nivou“. Obuci u Novom Sadu prisustvovali su predstavnici opština: Apatin, Kula, Stara Pazova, Bela Crkva, Novi Bečej, te gradova Zrenjanin i Novi Sad.

Obuka se realizuje u sklopu projektnih aktivnosti „Podrške jačanju vladavine prava u Srbiji“ zajednički finansirane od strane EU i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomski razvoj i saradnju (BMZ), implementiranih od strane Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), odnosno projekta Zaštita manjina u procesu pristupanja EU (Minority protection for EU accession – MPA) koji realizuje Evropski centar za manjinska pitanja (ECMI) u saradnji sa GIZ i Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Cilj treninga je da se kroz analizu dobrih praksi i izazova ukazuje na mogućnosti za unapređenje nacionalne ravnopravnosti na lokalnom nivou kroz sistematsko uključivanje perspektiva i potreba manjinskih grupa u implementaciju i evaluaciju lokalne politike. Poseban fokus stavljen je na ulogu Saveta za međunacionalne odnose u ovim procesima, kao i na preporuke za efikasno administrativno upravljanje u kontekstu rada ovih saveta.

Obuka je obuhvatila analizu funkcija strateškog planiranja sa aspekta prava manjina i ulogu lokalnih zajednica u ostvarivanju manjih prava na lokalnom nivou, pregled uloga i nadležnosti Saveta za međunacionalne odnose u ostvarivanju nacionalne ravnopravnosti, praktični deo o ulozima, potencijalima i obavezama jedinica lokalne samouprave u ostvarivanju prava manjina.

Organizaciju obuka podržao je projekat „Jačanje vladavine prava u Republici Srbiji“, finansiran od strane EU i nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), za čiju implementaciju je zadužen Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ).

Tagovi:
Pročitajte još: