Search
Close this search box.

Apple i Google se suočavaju sa sve većim pritiskom da uklone TikTok iz svojih prodavnica aplikacija

TikTok

Američki senator Majkl Benet zahtevao je da Apple i Google “odmah” uklone TikTok iz svojih prodavnica aplikacija u pismu upućenom izvršnim direktorima kompanija Timu Kuku i Sundaru Pičaiju u četvrtak.

Benetov pritisak na ograničavanje preuzimanja aplikacije samo je poslednji u nizu sve većih kongresnih akcija za zabranu aplikacije koja je vlasništvu kineske kompanije, piše The Verge.

Od januara, republikanci i demokrate pozivaju ili svoje kolege ili zvaničnike Bajdenove administracije da brzo uvedu stroža ograničenja prikupljanja podataka ili zabranu aplikacije širom zemlje, navodeći moguće rizike po nacionalnu bezbednost SAD.

“Ogroman uticaj TikToka i agresivno prikupljanje podataka predstavljaju specifičnu pretnju po nacionalnu bezbednost SAD zbog obaveza njegove matične kompanije prema kineskom zakonu”, napisao je Benet.
“S obzirom na ove ozbiljne i rastuće zabrinutosti, tražim da odmah uklonite TikTok iz svojih prodavnica aplikacija.”

Benet, član Odbora za obaveštajne poslove Senata, prvi je zakonodavac koji se direktno obratio gigantima kao što su Apple i Google tražeći uklanjanje TikToka.

Više od tri godine, TikTok je zaglavljen u pregovorima sa saveznom vladom, prvenstveno Komitetom za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), da nastavi da radi u SAD-u. Od Trampove administracije, TikTok se suočio sa sve većim pritiskom zakonodavaca koji se plaše da bi aplikacija mogla da deli podatke o američkim korisnicima sa kineskom vladom.

Izvršni direktor TikToka Šu Zi Ču pristao je da svedoči pred Komitetom za energetiku i trgovinu Predstavničkog doma 23. marta, što je njegovo prvo pojavljivanje pred odborom Kongresa

Ču će biti upitan o “privatnosti korisnika na TikTOku i praksi bezbednosti podataka, uticaju platforme na decu i njihovom odnosu sa Komunističkom partijom Kine”.

Čini se da je TikTok, koji je dragulj ByteDance-a u SAD, bliži zabrani nego u bilo kom trenutku otkako je bivši predsednik Donald Tramp pokušao (i nije uspeo) da zabrani aplikaciju sredinom 2020. godine.

Tagovi:
Pročitajte još: