Bebe uče u prvoj godini sve vrste novih veština, kao što su hvatanje, kotrljanje, sedenje i hodanje. Sa ovim novim i uzbudljivim istraživanjem, one će sigurno imati nezgode, padove i povrede. Uvek je jako stresno kada vam dete udari glavu, evo kako da se tada ponašate i pravilno postupite.
Najčešći razlozi zbog kojih bebe udaraju glavom
Postoji mnogo scenarija u kojima bi beba mogla da udari glavom. Najčešći uzroci ovih povreda obično su i najmanje zabrinjavajući.
Uobičajeni uzroci su:
Pad sa sofa, kreveta i stolova za presvlačenje
Povrede od kotrljanja, puzanja i hodanja
Manje uobičajeni razlozi zbog kojih bebe udaraju glavom
Ređe, bebe udaraju u glavu zbog nesreća i nezgoda. Ove povrede mogu biti umerenije ili teže i to su:
Povrede od opreme za bebe, kao što su hodalice, ležaljke, nosiljke za bebe, sedište ili kolica koja se prevrću.
Povrede glave mogu zahvatiti kožu glave, krvne sudove, lobanju ili mozak.
Simptomi nakon što beba dobije manji udarac u glavu
Samo oko 7% povreda glave kod dece uzrasta od 3 do 17 godina je značajno.
To znači da se najčešće povrede glave u detinjstvu smatraju lakšim, a lečenje kod kuće je obično sve što je potrebno. Uobičajene stvari koje možete da primetite nakon manjeg udarca u glavu su plač, modrice i čvoruga.
Plakanje
Kada vaša beba udari glavom, prva stvar koja se obično desi je da vaša beba zaplače. Ovo je normalna reakcija kada im se dogodi nešto iznenađujuće, neprijatno i bolno. Uz manju povredu, plač bi trebalo da se smiri nakonkraćeg vremena nakon što beba udari glavu. Ako je plač produžen ili nekontrolisan, to ukazuje na značajniju povredu.
Umirivanje
Nakon plača, dete može provesti 15 do 30 minuta delujući malo tiho ili povučeno. Ovo je takođe normalna reakcija na manju povredu.
Tešenje
Deca osećaju emocije svojih roditelja. Ako ostanete mirni nakon nesreće, vaše dete će se verovatno osećati sigurnije.
Crvenilo ili modrice
Područje kože na kojem se pojavila čvoruga će često da pocrveni ili promeni boju u ljubičastu. Ovo se dešava zato što su koža i tkivo ispod nje oštećeni, krvni sudovi u tom području mogu početi da cure, dajući koži modrice.
Ne paničite ako vidite krv. Čak i manje posekotine mogu proizvesti iznenađujuću količinu krvi kod bebe, posebno na koži glave. To je zato što ima mnogo krvnih sudova blizu površine kože na skalpu. Ako možete da zaustavite krvarenje blagim pritiskom, nema razloga za zabrinutost.
Čvoruga
U roku od nekoliko minuta ili sati, videćete kako izlazi čvoruga, počinje da se formira na mestu gde se pojavila kvrga. One mogu postati prilično velike, ali obično ne treba brinuti sve dok je vaša beba inače dobro.
Glavobolja
Skoro polovina dece će imati glavobolju nakon povrede glave. Neka deca će osetiti tup bol. Za druge, bol više liči na udaranje ili pulsiranje. Glavobolje mogu biti stalne ili dolaze i nestaju.
Kada se zabrinuti nakon što beba udari glavu
Naravno, beba ne može da opiše svoje simptome – osim da plače zbog toga. Dakle, kako možete reći da li je udar glave bebe nešto ozbiljnije?
Prekomerno krvarenje
Ako beba udari glavu i niste u mogućnosti da zaustavite krvarenje pritiskom od nekoliko minuta, ili ako povreda izaziva krvarenje iz drugih delova tela, verovatno imate ozbiljniju povredu. Vašem detetu će biti potrebni šavovi ako vidite veliku ili široku pukotinu na koži.
Nesreće sa jakim udarcima
Bebe mlađe od 1 godine imaju veću verovatnoću da zadobiju frakture lobanje i krvarenje u mozgu.
Dakle, ako je vaše dete palo, doživelo jak udarac ili je povređeno u ozbiljnoj nesreći, verovatno mu odmah treba medicinska pomoć. Ako su pogođeni drugi delovi tela vaše bebe, posebno vrat ili kičma, verovatno imate ozbiljniju povredu. Nikada ne pomerajte dete sa sumnjom na povredu kičme.
Promena ponašanja
Ako vaša beba ili novorođenče udari glavom i ima sledeće promene u ponašanju, potražite medicinsku pomoć:
Postaje nervoznije nego inače
Odbija hranu
Preterano povraća
Deluju manje koordinisano
I dalje deluju letargično, bezvoljno
Ne liče na sebe nekoliko sati nakon udarca
Ovi su razlozi za zabrinutost, jer ukazuju na ozbiljniju povredu glave deteta.
Ne reaguje
Kad god se vaša beba “onesvesti” ili izgubi svest, to je hitan slučaj. Potražite hitnu medicinsku pomoć.
Povraćanje
Mnoga deca će povraćaju jednom ili dva puta nakon povrede glave. Lekari savetuju da potražite medicinsku pomoć ako se povraćanje nastavi kod dece starije od 2 godine.
Međutim, kod bebe, povraćanje može biti ozbiljniji znak. Ako beba povrati nakon što udari glavu, to je odmah za odlazak kod lekara.
Ako vaša beba udari glavu, zaplače odmah nakon toga i lako se uteši nakon nekoliko minuta, najbolje što možete da uradite je da pokušate da ne paničite. Čak i mališani mogu da shvate roditeljsku anksioznost, a to obično može samo da pogorša situaciju. Ne samo to, već nećete moći racionalno da razmišljate o tome šta da radite.