Svake godine lekari upozoravaju kako bi se trebalo ponašati kada nastupe vrućine. Najkritičnija grupa su bebe, trudnice i starije osobe. Iz godine u godinu smo svedoci posledica koje nastaju zbog vrućina.
Bebe morate čuvati od velikih vrućina, potrebno im je obezbediti hlad i udobnost. Ako je bebi jako toplo ili hladno ona će to pokazati. Kada im je vruće one su jako nemirne, imaju problem sa spavanjem. Prvi znak da im je vruće je znoj po vratu i glavi. A ako je lice crvenije nego inače i ako se pojavi osip i ubrzano disanje to je znak pregrejavanja. Beba neka bude obučena u skladu sa sobnom temperaturom u kojoj boravi. Vazno je napraviti povetarac u sobi, spustite roletne do pola da sunce ne bi dopiralo, ali blag vetar je poželjan.
Kupka u mlakoj vodi će vašu bebu rashladiti pre spavanja, opustiće je i umiriće je. Najbolje je koristiti pamučnu posteljinu.
U bebinu sobu stavite led umesto klima uređaja. Flase sa ledom možete staviti svuda po sobi tokom noći pa će beba mirnije spavati. Ili flase sa zaleđenim ledom stavite ispred ventilatora kako bi bolje ohladio sobu.
Veoma je važno da umirite vašu bebu. Ako je mirna lakše će podneti toplinu. Masirajte je ili joj lagano brišite kožu hladnim oblogama.
Ako je beba nešto veća, slobodno joj dajte blago rashlađenu vodu.
Kako se noću temperature spuste, obavezno bebu obucite. Neka to bude neka tanka, pamučna potkošulja.
Bebice mogu dobiti osip od vrućine u vidu sitnih bubuljica, a ponekad i plikova na koži. Osip nastaje kada se telo previše znoji pa se pore zatvore i ostatak znoja ne može da izađe napolje. Kod dece je taj proces češći jer su njihove pore manje nego kod odraslih. Osip neće ugroziti bebino zdravlje, ali će vam dati znak da je raskomotite. Možete je staviti na pamučni peškir kako bi on upio znoj.
Veoma je važno da decu ne ostavljate u automobilima.
Piše: Mirjana Đerić