Grad Sombor već godinama unazad sprovodi niz besplatnih programa koji se odnose na sport, rekreaciju i fizičke aktivnosti, a posebna pažnja pridaje se prilagođavanju ovih sadržaja najmlađima, pa se za njih organizuje program pod nazivom „Sportić za decu“.
Reč je o programu koji obuhvata decu od treće do šeste godine života, a sa kojima rade profesori sporta i fizičkog vaspitanja, Predrag Mandić i Radovan Rašković, koji su sertifikovani za rad sa decom ovog uzrasta. Oni ovaj program sprovode u Sportskom centru „Soko“, u terminu od 16.30 časova, ponedeljkom i sredom.
Ovakvi programi i sadržaji, kojima obiluje Grad Sombor, za decu su važni iz više desetina razloga. Najpre, prema brojnim naučnim istraživanjima, za pravilan rast i razvoj dece važno je da se ona svakodnevno, najmanje sat vremena u toku dana, bave nekom fizičkom aktivnošću, koje prema intenzitetu treba da ide od slabijeg ka jačem. Deca koja upražnjavaju fizičke aktivnosti mnogo zdravije odrastaju, a rekreacija ima visok uticaj na formiranje kako njihovog tela, tako i duha.
Krenimo od najvažnijih stvari, odnosno od benefita koje „Sportić za decu“ ima na fizički aspekt njihovog zdravlja. Aktivno vežbanje doprinosi poboljšanju sna, jačanju kostiju i mišića, razvoju koordinacije i motoričkih sposobnosti, povećava se fleksibilnost tela, utiče na pravilno držanje, povećava fizičku snagu i izdržljivost, a svakako dovodi i do smanjenja rizika od gojaznosti, što je jedna od najčešćih boljki modernog sveta. Umesto da vreme provode ispred računara, telefona i tableta, koji štete kako vidu, tako i kompletnom mentalnom i fizičkom zdravlju, program „Sportić za decu“ pruža mališanima prostor da iskažu svoje potencijale i talente.
Kada je u pitanju očuvanje mentalnog zdravlja, „Sportić za decu“ može aktivno doprineti usvajanju vrednosti poput samopoštovanja i samopouzdanja, smanjuju se stres i anksioznost, deca usvajaju sposobnost razvijanja veština rešavanja problema, imaju bolju koncentraciju, upoznaju se sa ispravnim konceptom takmičarskog duha i „fer-pleja“, znaju kako da postave ciljeve i budu istrajni, a možda i najbitniji uticaj je – socijalizacija. Osim primarne socijalizujuće grupe, odnosno porodice, pa nakon toga i vrtića, program „Sportić za decu“ služi međusobnom upoznavanju i druženju, učenju toleranciji i empatiji, solidarnosti i davanja podrške i pomoći onda kada je to potrebno.
Sveukupno, „Sportić za decu“, osim atletskih temelja, kroz učenje osnova svih sportova i pravilnog držanja tela, deca dobijaju i važne socijalne i kulturne temelje, koji će im kasnije u životu služiti kako bi vodili kvalitetan, ispravan, zdrav život, i time gradili dobru zajednicu.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA GRADA SOMBORA. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.