Ishrana zasnovana na belom pirinču, krompirima, šećeru, i belom hlebu gotovo sigurno vodi do tzv. metaboličkog sindroma (grupa poremećaja koji uključuju gojaznost, visok pritisak i povišene nivoe insulina i holesterola…)
Interesantno je da siromašno stanovništvo Ekvadora i prosečna američka populacija (koja se ne može smatrati siromašnom) pati od istog problema, zahvaljujući sličnoj ishrani.
Ipak, dok se u Ekvadoru ljudi hrane na pomenuti način jer nemaju novca, u Americi se hrane na sličan način, samo što se tome dodaju veće količine mesa, jer je to obrazac koji reklamama i na drugi način podstiče industrija hrane.
I kod jedne i kod druge populacije, pokazalo je istraživanje Centra za ishranu Taft univerziteta, pokazalo se da u organizmu nedostaju dva suštinski važna vitamina, vitamin C i E, što je direktna posledica nedovoljne konzumacije svežeg voća i povrća kod obe populacije.
Istraživači su dodali da visok nivo vitamin E u krvi, po svemu sudeći, može da deluje preventivno protiv “metaboličkog sindroma”.
Metabolički sindrom je početna faza i uvod u ozbiljna oboljenja kao što su dijabetes i srčana oboljenja, a redovna konzumacija svežeg voća i povrća, dobra je prevencija protiv njega.
Preuzeto: Zdravahrana.com