Još krajem prošlog veka brojale su se kalorije, danas se sve više gleda unos proteina, a bezglutenska ishrana ima sve više pobornika.
Kod nas je bezglutnska ishrana najveći bum doživela uz Novaka Đokovića koji je mnogo puta istakao da je za njegovu dobru kondiciju i zdravlje dobrim delom zaslužna upravo hrana bez glutena. Te nove navike sportista ali i drugih stanovnika, otvorile su vrata i novom biznisu.
Kod nas već postoje pekare koje nude peciva i druge proizvode od brašna i uopšte drugih sastojaka bez glutena. Masovnije proizvodnje tih namirnica još uvek nema.
U susednoj Mađarskoj su od toga napravili biznis. Iako je naš Nole sa 12 gren slem titula dokazao da bezglutenska hrana prija i vrhunskim sportistima, u Srbiji se i dalje može desiti da kupite bezglutenski proizvod koji zapravo to nije.
„Kod nas na deklaracijama možete pročitati da proizvod ne sadrži gluten, a zapravo ga ima“, kaže pedijatar iz Novog Sada dr Mirjana Stojšić.“Mnogi prozvodi koji su proizvedeni tako da za obolele budu bezbedni ne skladište se na odgovarajući način pa tokom čuvanja ili transporta budu kontaminirani glutenom. Zato je kontrola u ovoj oblasti itekako potrebna.“
Mađarska kompanija „Amureks” je počela rad pre 13 godina, a vlasnica i jedan od osnivača te porodične kompanije Katalin Gebeš posao je počela zbog zdravstvenih problema u porodici. Međutim, vrlo brzo je krenula i u biznis. Potražnja je rasla, asortiman se širio, pa su se pored kifli i zemički uskoro pojavile palačinke i kolači. Bilo je to sada već davne 2010 godine. Posle kolača i palačinki asortiman proširio na pice, a počeli su da rade i zamrznuti program.