Najnovija studija otkrila je da je moguće uzgajati biljke u “zemlji” sa Meseca.
Naučnici su objavili da su posadili seme malog cveta – Arabidopsis thaliana – u 12 malih posuda veličine naprstka i posmatrali kako niče i raste. Zašto su te posude bile posebne?
U svakoj od ovih posudica se nalazio gram Mesečeve ‘zemlje’, čiji precizniji naziv je lunarni regolit, koji se sa svojim oštrim česticama i nedostatkom organskog materijala umnogome razlikuje od tla sa zemlje. Bilo je veoma neizvesno da li će seme proklijati.
“Biljke mogu da rastu u lunarnom regolitu”
“Kad smo prvi put ugledali obilje zelenih klica u svim uzorcima, ostali smo bez daha”, rekla je profesorka hortikulture Ana-Lisa Pol, direkotorka interdisciplinarnog Centra za biotehnološka istraživanja Univerziteta na Floridi i autorka studije objavljene u časopisu Communications Biology.
“Biljke mogu da rastu u lunarnom regolitu. Ta jednostavna izjava ima kolosalan značaj i otvara vrata budućem istraživanju iskorišćavanja resursa na Mesecu i verovatno Marsu”, rekla je Pol.
Seme posađeno u regolitu dalo je slabije rezultate
Svako seme je proklijalo i tokom rasta nije bilo spoljnih razlika između onog posejanog u regolitu, koji se uglavnom sastoji od zdrobljenih bazaltnih stiena i semena posejanog u vulkanskom pepelu sa Zemlje, sličnog mineralnog sastava i veličine čestica.
Seme posađeno u regolitu imalo je slabije rezultate od drugih biljaka, što možda i nije iznenađenje. Međutim, činjenica da su biljke uopšte nikle i rasle, naučnicima je bila izvanredna.
“Otkriće da biljke rastu u regolitu je veliko dostignuće jer nam govori da na Mesecu možemo da uzgajamo hranu, prečišćavamo vazduh i recikliramo vodu. Baš kao što to biljke rade na Zemlji”, rekao je jedan od autora studije Rob Ferl sa Univerziteta Florida.
Nasa je naučnicima ustupila 12 grama – nekoliko čajnih kašičica – regolita prikupljenog tokom misija Apolo 11, Apolo 12 i Apolo 17. Naučnici su posadili tri ili četiri semenke u desetak posuda navlaženih hranjivim rastvorom, a zatim su ih ostavili u laboratoriji na temperaturu od oko 23 stepena Celzijusa, pod LED svetla koja imaju ružičastu nijansu.
Biljke sa Zemlje bi mogle pomoći ljudima da osnuju kolonije na Mesecu i Marsu
Seme je niklo u roku od tri dana. Nakon otprilike nedelju dana rasta, naučnici su uklonili sve osim jedne biljke. Nju su ostavili da raste do dvadesetog dana, a potom su ubrali listovi kako bi procenili aktivnost gena.
Naučnici su takođe utvrdili da je regolit koji je bio duže izložen kosmičkim zracima i solarnom vetru na površini Meseca, bio manje pogodan za rast.
Naše biljke bi mogle pomoći ljudima da osnuju kolonije na mestima kao što su Mesec i Mars. Nasin program Artemis predviđa povratak ljudi na površinu Meseca u narednim godinama.
Preuzeto: nationalgeographic.rs
Foto: Shutterstock