Ovo zelenolisnato povrće koje se gaji širom Mediterana sadrži veoma malo kalorija i masti, a dosta biljnih vlakana, pa je odlična za ishranu koja ima za cilj kontrolu holesterola i telesne težine.
Ali, povrh toga, ona sadrži brojne fitonutrijente koji deluju preventivno protiv raznih bolesti.
Blitva jedan od odličnih biljnih izvora vitamina K. U 100 grama daje 7 puta veću količinu nego što je preporučeni dnevni unos. Vitamin K igra ulogu u održavanju zdravlja kostiju. Dovoljni nivoi vitamina K u ishrani pomažu da se zaštiti mozak od oštećenja neurona, pa se zato preporučuje u ishrani obolelih od Alchajmerove bolesti.
Listovi blitve su odličan izvor antioksidanasa i vitamina C (na 100 g obezbeđuje 33% preporučene dnevne količine). Blitva je bogata i kompleksom vitamina B, kao što su folati, nijacin, vitamin B6, tiamin i panotenska kiseline. Bogata je i vitamimom A i njegovim prekursorima, antiokdsidantima kao što su beta-karotin, lutein i zeaksantin.
Bogat je mineralima kao što su bakar, kalcijum, natrijum, kalijum, gvožđe, mangan, koji igraju značajnu ulogu u kontroli krcnog pritiska, formiranju antioksidantnog enzime superoksid-dismutaze, kao i za formiranje crvenih krvnih zrnaca i ćelijsku oksidaciju.
Interesantno je da je blitva i izvor omega-masnih kiselina.
Smatra se da redobno konzumiranje blitve pomaže prevenciji osteoporoze, anemije usled manjka gvožđa, nedostatka vitamina A, kao i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i raka debelog creva.
Ovo povrće je najbolje sveže od juna do novembra.
Preuzeto: Zdravahrana.com