Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Blumberg: U svetu vlada pomama za litijumom, najveće bogatstvo krije se u Srbiji

Globalna potraga za litijumom je u jeku, a najveće rezerve u Evropi ovog metala koji se koristi za baterije, prema nekim procenama, leže u Srbiji. Težak deo posla moglo bi da bude njegovo izvlačenje, navodi agencija Blumberg (Bloomberg), a prenosi Blic.
Kako navodi agencija, geolozi istražuju brdoviti pejzaž u potrazi za metalom koji postaje sve prisutniji u savremenoj tehnologiji: litijumom, i to područje u Srbiji gde je pronađen može da postane novi evropski front u ekonomskoj bici sa Azijom.
Globalna potraga za litijumom je u jeku, dok kompanije žele da smanje upotrebu fosilnih goriva. Blumberg NEF procenjuje da će tokom sledećih 11 godina potražnja litijumskog materijala za baterije porasti osam puta.
Procenjene rezerve litijuma u Srbiji su najveće u Evropi, a nezasiti apetit za baterijama koje napajaju sve, od iPhone-a do automobila Tesla, podstiče želju kompanije Rio Tinto Group da istraži mogućnost njegovog iskopavanja.
Predsednik Aleksandar Vučić u februaru je litijum nazvao “jednom od najvećih nada za Srbiju” i pozvao kompanije da ubrzaju posao kako bi pokrenule proizvodnju. U jezgru litijumskih snova Srbije nalazi se mineral nazvan “jadarit”, po dolini Jadra. Sadrži litijum i bor koji se koristi u keramici, dubrivima i izolaciji.
U centralnoj i istočnoj Evropi, Češka i Austrija takođe proučavaju potencijal iskopavanja litijuma. Rumunija ponovo otvara rudnike za retke zemaljske minerale. I međunarodne kompanije šire proizvodnju baterija u regionu, uključujući Daimler AG i Johnson Matthei Plc u Poljskoj. Ali,litijumska energija u Srbiji, ako se može profitabilno izvlačiti, dovoljno je velika da pomogne kontinentu da se takmiči sa Azijom, posebno s Kinom, trećim najvećim svetskim proizvođačem litijuma i vrhunskim proizvođačem litijum-jonskih baterija.
Rio Tinto, jedna od najvećih svetskih rudarskih kompanija, i istraživač sa sedištem u Australiji Jadar Lithium Plc testiraju koliko litijuma ima u Srbiji.

Optimističke procene vlade i preliminarno istraživanje pokazuju da u Srbiji može biti čak 200 miliona tona rezervi, dok američki Geološki institut kaže da u zemlji ima milion tona identifikovanih rezervi, što je čini jednim od najbogatijih izvora litijuma u Evropi.
Iako je iskopavanje još uvek najmanje tri godine daleko, srpske vlasti zagovaraju razvoj dodatnih aktivnosti, kao što su refinacija i proizvodnja baterija.
– Otvaranje fabrike baterija bilo bi ključno za podizanje životnog standarda – kaže Nenad Antić, zamenik gradonačelnika Vranja, grada u čijoj blizini se takođe izvode istraživanja. On procenjuje da bi proizvodnja smanjila stopu nezaposlenosti u gradu sa 80.000 stanovnika, gde je oko 10.000 ljudi bez posla.
Rio Tinto je na svom sajtu nazvao Jadar “značajnom vrednošću za Srbiju”, i naveo da litijum i bor “igraju značajnu ulogu u energetski efikasnijoj buducnosti”.
Foto: SvedOliver/shutterstock.com
Preuzeto: eKapija
Tagovi:
Pročitajte još: