U Bačkom Monoštoru, na „Bodrog festu 2017“, u dva festivalska dana, 11. i 12. avgusta, promovisani su tradicija i kultura ovog podneblja. Tradicija je promovisana kroz stare znate, tradicionalna jela i pića, prikazana je stara nošnja, a običaje, igre i pesme prikazala su domaća i gostujuća kulturno-umetnička društva.
Ono što je dalo pečat ovom 13. festivalu, upis „Bačkog Podunavlja“ na UNESKO-vu Svetsku listu rezervata biosfere, na slici su ovekovečili Milorad Rađenović i Stipa Kovač. „Bačko Podunavlje“ u svoj svojoj lepoti slikari su oslikali na platnu od 35 kvadratnih metara i izložili je drugog dana „Bodrog festa“.
Tokom dva festivalska dana kroz Bački Monoštor prošlo je sedam do osam hiljada posetilaca, kažu organizatori u MZ „Bački Monoštor“ i dodaju da bi posetilaca bilo i više da vreme nije pokazalo svoje ćudi. Ali, kako Monoštorci žive u skladu sa prirodom zadovoljni su i festivalom i gostima, od kojih svakako među prvima ističu predstavnike lokalne samouprave koja je prepoznala značaj ovog festivala i finansijski ga podržava.
Prvog dana festivala, osim ostalog organizovano je takmičenje u kuvanju ribljeg paprikaša, a prvu vatru upalila je gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović.
Drugog dana festivala u „Bodroškom kulturnom kutku“ moglo se čuti i videti mnogo toga, dečji program u okviru kojeg i „Eksperimentarijum“ – ekološka radionica o Svetskoj organizaciji za prirodu, izložba fotografija, promocije knjiga.
Aktivniji i rekreativno raspoloženi posetioci mogli su prošetati ili se biciklom provozati stazom „Štrbac“, sve u svemu mnoštvo sadržaja.
I ove godine, mažoretkinje iz Sonte imale su zapažen nastup, a zamenik gradonačelnice Antonio Ratković, osim ostalog, zahvalio se Monoštorcima što su očuvali životnu sredinu, što žive u saradnji sa prirodom i ukazao na razvojne mogućnosti koji donosi upisivanje „Bačkog Podunavlja“ na UNESKO Svetsku listu rezervata biosfere.
Tradicionalno konjanik Stipan Đivanov zameniku gradonačelnika predao je raport i zvanično – festival je otvoren… Rekli bismo da festivalski dani u Monoštoru teku do narednog „Bodrog festa“. Istina, ne kuva se svake večeri stotinjak ribljih paprikaša na otvorenom, ali nekoliko sigurno, narodne nošnje i dalje žive svoj život, kulturno-umetnička društva vredno rade na tome da još neku narodnu igru otrgnu od zaborava.
Sa druge strane, u neposrednoj blizini, u šumama i rukavcima žive orao belorepan, crna roda, patka njorka, vidra i najbrojnija populacija evropskog jelena u Srbiji.
Izvor: sombor.rs