Pravo je vreme da povećate unos vitamina C, kako biste se zaštitili od loših efekata vrućine i sunčevog zračenja. Iako je južno voće prva asocijacija na vitamin C, neko domaće voće i povrće ga sadrži znatno više.
Dok jedna pomorandža sadrži 70mg ovog vitamina, što je više od preporučenih dnevnih 60mg, ima još vrsta voća i povrća, i domaćih i egzotičnih, koje su još bogatije vitaminom C.
JAGODE: jedna šolja ovog ukusnog voća sadrži 85mg vitamina C. Uz to, u jagodama je „spakovan“ i mangan, koji pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi. Trudite se da jedete organske jagode, jer je EWG (Environmental Working Group) jagode rangirala na prvo mesto po tretiranju pesticidima.
ANANAS: sadrži 79mg vitamina C u jednoj šolji. Uz to, ananas je poznat po tome što sadrži značajne količine enzima bromelaina koji pomaže u varenju proteina.
KELERABA: u jednoj šolji ovog povrća ima 84mg vitamina C.
MANGO: jedan mango ima čak 122mg vitamina C, a uz to je i važan izvor zeaksantina, antioksidansa koji doprinosi zdravlju očiju.
PROKELJ: u jednoj šolji ima 75mg vitamina C.
KIVI: dva kivija imaju 128mg vitamina C. Istraživanja su pokazala i da kivi može da vam pomogne da brže zaspite, a poboljšava i kvalitet sna, zato što je bogat serotoninom, hormonom koji igra važnu ulogu u spavanju.
PAPAJA: ovo tropsko voće ima 95mg vitamina C (jedna voćka). Takođe sadrži i enzime papain i himopapain koji smanjuju upalu.
PAPRIKE: bez obzira na boju (zelena, žuta, crvena, narandžasta) sadrže više vitamina C od pomorandže (od 95mg – zelena, do 341mg – žuta).
BROKOLI: šolja sirovog brokolija ima oko 81mg vitamina C, zajedno sa vitaminom K, važnim za zdravlje kostiju i pravilno zgrušavanje krvi.
Preuzeto: Zdravahrana.com