Bolest šaka, stopalo i usta veoma je čest kod beba, mališana i predškolske dece mlađe od 5 godina. Iako se širi poput požara, posebno u kolektivima, infekcija je obično blaga. Infekcija je uzrokovana virusom, najčešće koksaki virusom tipova A i B, koji su deo porodice enterovirusa. Najčešće se javlja tokom leta i jeseni, ali ima slučajeva i tokom cele godine.
Iako obično nije ozbiljan, deca mogu izgledati vrlo bolesno. Prvi znaci su bolan, crven osip ili plikovi na dlanovima, tabanima i ustima. Širi se sa osobe na osobu, obično preko respiratornih kapljica, neopranih ruku, nazalnog sekreta ili tečnosti iz plikova. Može da se zadrži i na površinama gde virus može da živi i po nekoliko dana.
Šta uzrokuje bolest šaka, stopalo i usta?
Bebe ili mala deca dobijaju ovaj virus od druge dece ili odraslih koji imaju virus. Obično ga izaziva nekoliko različitih virusa, pa čak i različitih sojeva Koksaki virusa.
Kako se prenosi bolest?
Direktnim kontaktom sa osobe na osobu.
Respiratornim kontaktom (pljuvačka, kijanje, kašalj).
Kontakt sa stolicom (često prilikom promene pelena).
Kontaminiranim površinama (igračke, radne površine, mobilni telefon).
Simptomi bolesti šaka, stopalo, usta
Simptomi su progresivni i obično se pojavljuju tri do šest dana nakon što je dete prvi put bilo izloženo virusu. Oni uključuju:
Groznicu
Rane u ustima
Osip na telu
Simptomi obično traju oko nedelju dana, a nakon toga se može desiti da se detetu ljušti koža na rukama i nogama, ali je to bezopasno.
Ako povišena temperatura traje duže od tri dana, ili ako dete ne želi da pije tečnost i jave se znaci dehidratacije, odmah pozovite lekara.
Da li je bolest zarazna?
Da, veoma je zarazno. Lako se širi u porodici i kolektivima jer virus može da živi u telu zaražene osobe nedeljama ili čak mesecima nakon što simptomi nestanu.
Da li dete može više puta da dobije ovu bolest?
Nažalost, da! Telo će stvoriti imunitet na određeni soj virusa koji je kod deteta izazvao bolest, ali postoji mnogo različitih sojeva koji mogu izazvati simptome drugi ili treći put.
Lečenje
Blagi slučajevi ove bolesti mogu da se leče kod kuće, i nisu potrebni antibiotici jer je bolest virusnog karaktera, a ne bakterijskog.
Evo nekoliko kućnih lekova:
-Lek protiv bolova i temperature
-Dosta tečnosti
-Hladnija, mekša hrana
-Više sna
-Više maženja
Da li postoji način da se ova bolest spreči?
Veoma je teško da se spreči, ali ono što možete da uradite da smanjite rizik od dobijanja bolesti jeste dobra higijena i zdrave navike:
Često perite ruke.
Ne delite šolje ili pribor za jelo.
Koristite sredstva za dezinfekciju ruku kada nemate mogućnost da ih operete.
Naučite dete da ne dodiruje oči, nos i usta.
Redovno čistite i dezinfikujte igračke i radne površine.
Izbegavajte blizak kontakt sa decom i odraslima koji imaju neke simptome bolesti.
Iako vam u nekim situacijama deluje da je bolest teška, najverovatnije će sama od sebe nestati u roku od nedelju dana. Zato, nemojte previše da se brinete. Održavajte dete hidriranim i neka mu bude udobno, i već radite odličan posao, a dete će se brzo oporaviti.