Svaka osoba ima drugačiji organizam, te je rano otkrivanje zdravstvenog problema od suštinskog značaja. Normalno je da svi imamo različita pitanja o zdravlju, te nam je potrebno stručno mišljenje.
Zato je doktor Rošini Raj odlučio da odgovori na pitanja koja mu pacijenti načešće postavljaju, a ovo su njegovi odgovori.
“Jedna dojka mi je veća od druge, da li je to čudno?”
Ne. Većina žena ima male razlike u oblicima i veličinama grudi. Normalno je da je jedna dojka veća od druge. Sve dok ova razlika nije odjednom nastala, sve je u redu. Ali ako je jedna dojka odjednom postala veća, trebalo bi da vas pregleda doktor.
“Primetio sam da imam modrice po telu, a ne znam odakle nastaju. Da li treba da budem zabrinut?”
To je nešto o čemu bi trebalo da razgovarate sa svojim lekarom. Mada, modrice se češće pojavljuju kako starite. Vaša koža postaje tanja, a krvni sudovi malo krhkiji, pa je moguće da jednostavno morate biti malo oprezniji.
Takođe možete imati više modrica ako uzimate lekove koji ometaju sposobnost zgrušavanja krvi, uključujući razređivače krvi. Dodaci ishrani kao što su riblje ulje i vitamin E, kao i hrana kao što su beli luk i đumbir, tako imaju efekat na razređivanje krvi. Razgovarajte sa svojim lekarom ako sumnjate da su modrice neželjeni efekat razređivača krvi.
“Torba mi je mnogo teška, da li tako mogu da povredim leđa?”
Da, možete. Nošenje teške torbe na jednom ramenu može da izazove bolove u ramenima i leđima. To može da izazove probleme sa držanjem – obično se dešava da pogrbite jedno rame. To uzrokuje posturalnu neravnotežu, i nakon godina i godina, može postati vrlo vridljivo.
Najbolje je da ograničite težinu torbe, a za veće terete koristite rančeve. Nije najmodernije, ali je izbor između mode i bolova u leđima.
“Moje bradavice su usmerene u različitim pravcima. Da li je to normalno?”
Ne brinite. Mnogi od nas imaju grudi koje se malo razlikuju jedna od druge (baš kao i kod očiju ili stopala, možda nisu potpuno iste veličine). Obratite se svom lekaru ako je različit pravac bradavica nova pojava ili je praćena bolom i dramatičnom promenom veličine grudi.
“Zašto odjednom imam loš miris tela?”
Ako ste u perimenopauzi ili menopauzi, fluktuirajući hormoni možda preopterećuju vaše znojne žlezde, te dolazi do većeg lučenja znoja. Stres takođe može da poveća znojenje. U oba slučaja, znojenje bi trebalo da se smanji vremenom – a takođe i smrad.
“Da li su štapići za čišćenje ušiju bezbedni?”
Štapići za uši namenjeni su za upotrebu na spoljašnjoj strani uha, a ne unutra. Ako ga zabodete preduboko, vosak se može gurnuti dublje u ušni kanal, što može da ošteti bubnu opnu. A malo voska je zapravo zdravo – pomaže u zaštiti osetljivog ušnog kanala.
Ako su vam uši mnogo začepljene, obratite se svom lekaru, koji može da vam predloži kapi za uši koje ćete koristiti kod kuće.
“Čuo sam da ne bi trebalo da držim lekove u kupatilu – šta još treba da znam o njihovom skladištenju?”
Istina je: lekovi mogu da izgube dejstvo ako su izloženi ekstremnim temperaturama ili vlazi, zbog čega je bolje držati tablete na hladnom i suvom mestu, poput ormana, a ne u kupatilu. Ako idete na put, izbegavajte da odlažete lekove u prtljažnik, koji može postati veoma vruć tokom toplog dana. Nemojte držati lekove na suncu.
“Prošle godine sam dobio dve teške prehlade koje su se pretvorile u upalu krajnika. Da li je to razlog da izvadim krajnike?”
Uklanjanje krajnika nekada je bilo uobičajno, ali više nije. Lekar će najverovatnije razmotriti vađenje krajnika samo ako imate veoma česte upale (sedam ili više puta godišnje). Većina drugih epizoda upale krajnika – infekcije i upale krajnika koje dovode do upale grla i otežanog disanja – uzrokovane su virusima i prolaze same.
“Znam da je čaša vina dobra za zdravlje srca. Da li je isti efekat ako kuvam sa vinom, umesto da ga pijem?”
Ne baš. Vino može dodati sjajan niskokalorični ukus vašem jelu, ali većina njegovih prednosi po srce potiče od sastojaka koji gube svojstvo prilikom izlaganja visokim temperaturama. I dok resveratrol, koji je prisutan u kožici grožđa, može zaštititi od gojaznosti i dijabetesa prema studijama, supstanca nije dovoljno koncentraisana u čaši vina da bi bila korisna za zdravlje.
“Menstruacija mi je iznenadna neredovna – šta to znači?”
Nije neuobičajeno da s vremena na vreme izostane menstruacija, ili da vam povremeno bude drugačija (lakša, teža, duža ili kraća) nego inače. Ako niste trudni, drugi faktori koji mogu da utiču na izostanak menstruacije su stres, veliki gubitak ili dobijanje na težini, promena klime prilikom putovanja, veliki broj vežbi koje radite ili prehlada.
Nepravilnost menstruacije je takođe veoma čest simptom perimenopauze, faze koja vodi do menopauze, koja počinje između kasnih 30 – ih i ranih 50 – ih i može trajati između nekoliko meseci do nekoliko gogdina.
Kada menstruacija izostane punih 12 meseci, to je zvanično menopauza.
“Imam bolne grčeve u nogama usred noći. Kako mogu da ih sprečim?”
Noćni grčevi u nogama i stopalima su uobičajeni i povećavaju se kako starimo, a sklone su im i trudnice. Iako se uzrok može teško utvrditi, krivci su najčešće zamor mišića, dehidriranost organizma ili predugo sedenje. Ovi grčevi takođe mogu da budu posledica uzimanja određenih lekova ili mogu biti indikacija da vam fali magnezijum, kalijum ili kalcijum u krvi.
Da biste ih sprečili, pokušajte da istegnete noge pre spavanja, posebno ako misltie da je zamor mišića uzrok vašeg stanja. Pobrinite se da spavate sedam do osam sati noću i pijte puno vode – svetložuta mokraća je pokazatelj da ste dobro hidrirani.
Jedite uravnoteženu ishranu, sa uno kalcijuma (mlečni proizvodi), magnezijuma (bademi, gleb od celog zrna pšenice i spanać) i kalijuma (meso, riba, banane, brokoli). Uzimanje suplemenata magnezijuma takođe može pomoći (ako ste trudni, prvo se obratite svom ginekologu).
U rektim slučajevima, grčevi su povezani sa problemima sa cirkulacijom. Dakle, ako vam se čini da vam ništa ne pomaže i bol ometa vaš san, obratite se lekaru.
“Da li je normalno da imam bolove u stomaku nakon velikog obroka?”
Zavisi od toga koliko je obrok bio veliki. Ako jedete veoma obilan obrok ili obroke poput brokolija i pasulja – možda ćete imati bolno nadimanje. Drugi mogući uzrok: refluks kiseline, posebno ako je obrok uključivao sos od paradajza, kofen ili citursno voće. Refluks je obično povezan sa žgaravicom, ali takođe može izazvati bol u stomaku i nadimanje. Ne treba da brinete ako se to dešava povremeno, ali ako se dešava više od tri puta nedeljno, razgovarajte sa svojim lekarom.
Ako je bol posle obroka konstantan i jak, nalazi se u gornjem delu stomaka i praćen je temperaturom ili mučninom, posetite lekara. To može da bude kamen u žući – tvrdi kamenčić u žučnoj kesi koji se može zaglaviti u kanalu i izazvati bol nakon ječa, a ponekad dovesti do upale i infekcije.