Izvoz borovnica u poslednjoj deceniji svake godine beleži rast, po godišnjoj stopi od oko 11%. Stalni rast izvoza biće siguran i tokom narednih pet godina i očekuje se da će svetski izvoz 2025/26. godine dostići blizu 900.000 tona, stoji u analizi holandske Rabobanke koja je donela i prognozu o plasmanu borovnice u 2022. Godini.
Predviđa se da će se svetski izvoz svežih borovnica i u narednim godinama stalno povećavati, a rast prodaje tokom 2022. godine najviši će biti u Evropi i Kini. Najviše borovnica, 70%, dolazi iz pet zemalja izvoznica – Perua, Čilea, Kanade, Meksika i Španije.
Kvalitet plodova je, po analizi Rabobanke, odlučujući za postizanje dobre cene. Proizvođači su na ispitu jer se od njih očekuje veća produktivnost – viši prinosi po hektaru, veća efikasnost i konstantno visokokvalitetni plodovi. Potrošači su, konstatuje se u analizi, sve zahtevniji, stalnost kvaliteta je od velikog značaja za uspeh na tržištu.
Očekuje se da će nove, poboljšane sorte borovnica imati sve značajniju ulogu u SAD-u, Azijsko-pacifičkoj regiji i Južnoj Americi. Važna je i mogućnost mehanizovane berbe. Prisutna je i stalna briga za poboljšanje ukusa, čvrstinu plodova i rok trajanja jer je dugi transport do krajnjih tržišta “noćna mora” za trgovce, kako bi privukli više potrošača i trgovaca.
Sve ovo mogu da budu smernice za naše uzgajivače borovnica. To je prilika da ne budemo samo sirovinska baza za evropske kompanije nego da imamo svoje hladnjače i kapacitete za moderna pakovanja i preradu. Samim tim, obezbeđuje se bolja tržišna pozicija i, naravno, cena.
B. K.
Preuzeto: agrofin.rs