fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Brusnica, čudo od voćke

Brusnice spadaju u najzdravije voćke. Izuzetno su bogate antioksidansima i biljnim hemikalijama koje štite urinarni trakt i želudac, ali i krvne sudove. Nedavno je utvrđeno da imaju i antikancerogena svojstva.

Brusnica je bogata vitaminima (posebno vitaminom C) mineralima i biljnim vlaknima, ali njena najveća snaga leži u bogatstvu fitonutrijentima iz grupe fenolnih kiselina, proantocijanidina, antocijana, flavonoida i triterpena. Iako svaka od ovih grupa jedinjenja i zasebno ima povoljno dejstvo po zdravlje, kada se unesu zajedno, kao grupa, njihovo delovanje postaje mnogo snažnije. Upravo su to potvrdila detaljna istraživanja brusnice koja su pokazala da je, uzeta kao cela, brusnica izuzetna podrška zdravlju.

Štiti od urinarnih infekcija 
Mnogo pre nego što su naučnici proučili delovanje brusnice, u tradicionalnoj medicini ona se koristila da spreči urinarne infekcije. Uglavnom se smatralo da je kiselost brusnice jedan od bitnijih faktora koji na to utiču, ali su egzaktna istraživanja pokazala da je važniji sadržaj proantocijanidina u brusnici. Ove hemikalije imaju spedijalnu strukturu koja otežava određenim grupama bakterija da prionu za sluzokožu urinarnog trakta. U bakterija na koje brusnica deluja spada i ešerihija koli, a to je jedan od najčešćih uzročnika infekcija urinarnog trakta.

Štiti od gastritisa i čira
Ista ta osobina koja čini brusnicu korisnom protiv urinarnihinfekcija, čini je odličnom prevencijom od gastritisa i čira, izazvanih helikobakterijom. Naime, brusnica blokira prianjanje ta bakterije uz zid želuca, sprečavajući je tako da nanese mikropovrede na zidu želuca, koje mogu da se pretvore u gastritis ili čir. Ali to nije sve. Istraživanja su utvrdila da brusnica doprinosi uspostavljaju ravnoteže crevne mikroflore, čime štiti posebno debelo crevo.

Štiti krvne sudove i srce
Sve biljne supstance koje sadrži brusnica pojedinačno, a mnogo više njihova kombinacija koju sadrži ova voćka, imaju antiinflamatorna svojstva. Time pomažu da se izbegnu neželjene upale unutar krvnih sudova, koje mogu dovesti do stvaranja mikrooštećenja na kojima se onda talože razne materije (ateroskleroza). Brusnica blokira nastanak dva enzima koja su osnovni činioci procesa ateroskleroze (azot-oksid-sintaza, iNOS, i ciklooksigenaza 2, COX-2). (Sličnim mehanizmima konzumacija brusnice smanjuje i rizik od upala u želucu i debelom crevu.) I još jedan bitan način na koji brusnica doprinosi zdravlju kardiovaskularnog sistema je što pomaže da se snizi nivo LDL (“lošeg”) i ukupnog holesterola, a poveća nivo HDL (“dobrog”) holesterola.

Podstiče imunitet
Nedavna proučavanja delovanja brusnice na imunitet pokazala su da ova voćka poboljšava funkcionisanje imunog sistema u mnogim pogledima. Konkretno, u ispitivanjima na ljudima, dobrovoljnim učesnicima istraživanj, pokazalo se da redovna konzumacija brusnice smanjuje učestalost pojave prehlade i gripa.

Izvor antioksidanasa
Ovo je je odavno poznato, da brusnica spada u jedan od najbogatijih izvora antioksidanasa. Antioksidansi štite organizam od prevremenog starenja i neželjenih promena (kao što su maligne).

Antikancerogena svojstva
Poslednjih godina obavljeno je dosta ispitivanja o uticaju brusnice u prevenciji kancera. Uglavnom su to bila laboratorijska ispitivanja na ljudskim ćelijama raka, ili na životinjama. Na osnovu njih je utvrđeno da brusnica zaista pokazuje antikancerogena svojstva. Naravno, ona se ne može koristiti u terapiji raka, ali nema sumnje da redovna konzumacija brusnice može doprineti da se smanji rizik od nastanka malignih promena, posebno raka dojke, debelog creva, pluća i prostate. 

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: