Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Brzo propada: Evo gde svi grešimo prilikom odlaganja belog luka, a ovako će duže zadržati svežinu

Beli luk

Beli luk je definitivno jedan od začina i zaštitnika imuniteta koji najviše koristimo u toku jeseni i zime. Međutim, ukoliko kupite veće količine i čuvate ih u kućnim uslovima može se desiti da se većina plodova osući i postane neupotrebljiva.

Ukolio imate svoju baštu i želite da ga sačuvate, najbolje je da ga izvadite sa stabljikom i korenom, ali ga ne čistite od zemlje. Tako ga držite dve nedelje, a zatim ga isto tako odložite na tavan ili mesto gde postoji jako strujanje vazduha, na terasu ukoliko je pokrivne. Tako će sačuvati sve nutnitivne sastojke.

Nakon odsecanja stabljike u gajbu se sipa tanak sloj soli, oko 1 do 2 cm debljine. Poslaže se beli luk i prekrije novinskim papirom, ovako skladišten, može da traje i do dve godin, a da ne istruli i ne promeni boju.

Kako čuvati beli luk nakon kupovine

Beli luk može da se nakon čišćenja i sušenja čuva na temperaturi od 16 do 20°C. Ovo je optimalna temperatura za kraći period čuvanja. Ukoliko želimo glavice belog luka da čuvamo duže, temperatura treba da ima vrednosti od 2°C do 4°C.

  • da su glavice zdrave, bez simptoma truleži i drugih bolesti;
  • da su glavice očišćene i prosušene;
  • da u skladišnom prostoru nema varijacije temperature i vlaga ne sme biti previsoka

U domaćim uslovima glavice belog luka je najpraktičnije čuvati u drvenim gajbicama, korpama ili platnenim vrećama u plitkom sloju. Gajbice, korpe i vrećice bi trebalo da budu međusobno udaljene, kako bi se obezbedila bolja cirkulacija vazduha.

Ukoliko želimo da beli luk čuvamo u ispletenim pletenicama, tada prilikom čišćenja ne skraćujemo nadzemni deo biljke, već samo očistimo od suvišnog lišća. Osim u pletenicama, beli luk se može čuvati u snopićima. Biljke se nakon čišćenja povežu u manje snopiće i okače na prozračno mesto.

Neočišćene glavice belog luka možemo čuvati u sterilisanim teglama ili ih možemo uvaljati u brašno. Glavice možemo čuvati u soli na taj način što se u teglu slaže sloj soli, zatim sloj glavica i tako sve do vrha dok ne popunimo teglu. Beli luk, koji je zbog vlage ili prezrelosti ispao iz omotača, možemo čuvati u ulju i iskoristiti za pripremu zimnice ili ukiseliti.

 

Preuzeto: Srbija Danas

Tagovi:
Pročitajte još: