Bundeva (ili tikva, ludaja, misirača)je jednogodišnja biljka puzavica iz familije bundeva (Cucurbitaceae), čiji se krupni plodovi koriste u ljudskoj ishrani, a semena i u fitoterapiji. Pored bundeve, familiji Cucurbitaceae pripada i drugo povrće koje se koristi u svakodnevnoj ljudskoj ishrani, poput lubenice i krastavca.
Smatra se da je poreklom iz Amerike a naturalizovana je širom sveta. Biljka potiče iz Meksika, a zahvaljujući Špancima preneta je u Evropu. Jedna od vrsta bundeve potiče iz Indije, dok se na području Evrope najviše raširila okrugla bundeva koja potiče iz Amerike. Najstariji dokazi semenki potiču iz perioda između 7.000 i 5.500 godina pre nove ere.
Gaji se po vrtovima i njivama, često kao međuusev u kukuruzu. Po hranljivoj vrednosti i dijetetskoj važnosti vodeća je među povrćem. Ima šest puta više vitamina nego jabuka i cvekla, bogata je vitaminom A, sadrži i vitamine C, E i skup vitamina B, kao i gvožđe. Pulpa je posebno slatkog ukusa, što je osobito izraženo pri pečenju.
Bundeva ima manju količinu belančevina, ugljenih hidrata i masti, ali sadrži i vitamin karotina ili provitamin A, zatim C, E i K vitamina iz grupe B, i to B1, B2 i B6 zatim nacina, folne kiselina, minerala kalijuma, fosfora, kalcijuma i gvožđa. Treba pomenuti i pektin, celulozu, kao i druga biljna vlakna. Njena energetska vrednost se preporučuje u dijetetskim režimima ishrane jer meso bundeve ima samo 26 kcal na 100 gr, semenke 467 cal na 100 gr, a ulje od bundeve 879 cal na 100 g.
Energetska vrednost na 100 grama bundeve je 26 kcal. Sadrži 1 g belančevina, 5,5 g ugljenih hidrata, 0,1 g masti, 05 grami dijetnih vlakana, 91,6 g vode. Najjednostavniji oblik pripreme bundeve je pečenje u rerni. Tada se kora ne odstranjuje, a dužina pečenja zavisi od debljine ploda.
Piše: Vanja