fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Bundeva, lekovita poslastica

Nepravedno zanemarena “domaća banana” – bundeva – odličan je izvor vitamina, minerala i drugih važnih materija zimi. Ima malo kalorija a lako se vari. Bogata je biljnim vlaknima, posebno pektinom, pa veoma povoljno deluje na organizam.

Bundeva sadrži manju količinu belančevina, ugljenih hidrata i masti. Od vitamina, tu je karotin ili provitamina A, C, E i K vitamin, vitamini iz grupe B, i to B1, B2 i B6, zatim nijacin, folna kiselina. Od minerala, bogata je kalijumom (zbog čega ima isto tako povoljna svojstva kao i banana), fosforom, kalcijumom i gvožđem. Sadrži i pektin, celulozu, kao i druga biljna vlakna. Bundeva se preporučuje za redukcione dijete, jer meso bundeve ima samo 26 kcal na 100 gr, semenke 467 cal na 100 gr, a ulje od bundeve 879 cal na 100 g.  

Zdravstvene dobrobiti
Bundeva je idealna namirnica za osobe koje imaju probleme sa želucem i crevima. Zbog velike količine vlakana koju sadrži pomaže protiv opstipacije, ublažava tegobe kod upale debelog creva.
Bundeva je i diuretik, pa se preporučuje kod upale mokraćnih kanala, bubrega, problema sa žuči. Pomaže i smanjuju holesterola u krvi, a preporučuje se i u ishrani onih koji pate od gihta ili reumatskih problema. 
Danas se zna da beta karotin, kojim bundeva obiluje, ima višestruko zaštitno delovanje na naš organizam. On blokira dejstvo slobodnih radikala i tako direktno sprečava oštećenje ćelijske DNK strukture, deluje kao jak antioksidant, što znači da stopira razvoj superoksida i peroksida. Dnevna doza potrebna organizmu je od sedam do 10 mg. Preventivno se koristi jer smanjuje rizik od pojave raka grla, jednjaka, želuca i grlića materice.  

Bundevino seme  
Semenke bundeve su bogate mastima, pa im je kalorijska vrednost je velika, ali sadrže niz korisnih sastojaka: od celulozu, pektin, fitosterin, fitin i salicilnu kiselinu. Semenke treba oljuštiti pre upotrebe, ali voditi računa da se ne ukloni tanka sivozelena opna, koja je posebno bogata ovim sastojcima. Semenke bundeve mogu da se grickaju, dodaju pecivu ili salatama. Takođe, bundevin puter, koji se sastoji od blendiranih bundevinih semenki, izuzetno je zdrav namaz, koji se može koristiti umesto mlečnog putera ili margarina.
 
Bundevino ulje  
Hladno ceđeno ulje od semenki bundeve daje salatama posebno bogat ukus i veoma je zdravo. Veoma je lako svarljivo i koristi se za pripremu salata. Tamnozelene je boje, sadrži masne esencijalne kiseline: oko 45 odsto linoleinske, 25 odsto oleinske, 30 odsto palmitinske i stearinske, ali i lecitin, koji je prirodni emulgator koji čisti krvne sudove.  
 
Priprema bundeve  
Najjednostavniji oblik pripreme bundeve je pečenje u rerni. Tada se kora ne odstranjuje, a dužina pečenja zavisi od debljine ploda.  Pečena bundeva prelivena sa malo meda i posuta cimetom izuzetno je zdrav zimski slatkiš.

Bundeva može i da se ispohuje, od nje se mogu praviti kroketi, supe, čorbe, i variva. I, naravno, može da posluži kao glavni sastojak popularne pite – bundevare.

 Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: