Search
Close this search box.

Često nastaje zbog jedne greške roditelja: Šta je cirkularni karijes i kako da ga sprečite?

Pekmez

Cirkularni karijes, odnosno karijes mlečnih zuba, čest je problem sa kojima se suočavaju mališani i njihovi roditelji.

Ovaj karijes se najčešće javlja brzo po izbijanju mlečnih zuba, u uzrastu do treće godine.

Uzroci nastanka karijesa mlečnih zuba

Cirkularni karijes je patološko stanje usne duplje i nastaje kao posledica loših navika u ishrani i održavanju oralne higijene. Budući da se širi kružno oko vrata zuba i da zahvata celu krunicu, naziva se cirkularnim, odnosno kružnim.

Mnogi roditelji od najranijeg dečijeg uzrasta greše dajući bebi zaslađeno mleko, vodu i čajeve, odnosno industrijske sokove sa velikim procentom veštačkih zaslađivača. Takođe, kako bi se novorođenče umirilo i brže zaspalo, daju mu cucu umočenu u med, šećer ili gusti sok. Ovaj postupak, ukoliko je učestao, predstavlja veliki rizik za pojavu kvara na mlečnim zubićima. Zbog toga se cirkularni karijes još naziva i sindromom bebi-flašice.

S obzirom na to da su donji zubi pokriveni jezikom, to su oni manje podložni razvijanju cirkularnog karijesa. On se po pravilu najpre javlja na gornjim sekutićima. Ali, ukoliko se ne leči, brzo zahvata i zube donje vilice.

Korišćenje zaslađenih napitaka i nedovoljnog čišćenja zuba po pravilu rezultira pojavom karijesnih lezija. Slatkiši su, takođe, jedan od glavnih uzročnika karijesa, naročito kod dece. U želji da svom mališanu udovolje ili da ga nahrane dok su u šetnji, roditelji pribegavaju raznim slatkim i slanim grickalicama.

Poznato je da su industrijski slatkiši i slaniši prepuni šećera i drugih štetnih sastojaka. Bakterije koje se nalaze u ustima šećere pretvaraju u kiseline, koje nagrizaju zube i oštećuju gleđ. Zbog toga je veoma važno izbegavati ih, ali i svako jutro i veče prati zube svoga deteta.

Kako izgleda cirkularni karijes?

Cirkularni karijes je izuzetno agresivan i brzo razara dentalno tkivo prevashodno gornjih sekutića. Gleđ mlečnih zuba je slabo mineralizovana i veoma tanka (oko 1 mm). Zbog toga lako dolazi do njenog oštećenja i stvaranja karijesnih lezija.

Bele, kredaste mrlje su prvi znaci oštećenja gleđi zuba. Na tim, demineralizovanim delovima gleđi javljaju se kaviteti, odnosno udubljenja.

Zato, ako primetite bele ili žućkaste mrlje na zubima svoga deteta, trebalo bi se što pre obratiti stomatologu. Veoma je važno ukloniti ove prve naznake destrukcije zubne gleđi. U suprotnom, razviće se karijes, koji može zahvatiti sve zube.

Osim što ostavljaju nepovoljan estetski utisak, pokvareni zubi mogu biti uzročnik mnogih nelagodnosti. Nesnosan bol, otok, infekcije, poremećaj stalnih zuba u nicanju samo su neki od problema sa kojima se suočavaju deca sa cirkularnim karijesom.

Kod mališana koji su u prevelikom riziku za dobijanje karijesa, moguće je izvršiti zalivanje dentalnih fisura. Na taj način, zubi će biti mnogo bolje zaštićeni i znatno će se smanjiti mogućnost za razvoj karijesa.

Kako da sprečite ovu pojavu?

Preventivna stomatologija i adekvatni saveti čine ključ za sprečavanje pojave karijesa i drugih dentalnih oboljenja. Preporučljivo je sa redovnim stomatološkim kontrolama početi odmah nakon pojave prvih sekutića.

Na prvoj kontroli, roditelji će dobiti upute na koji način treba tretirati mlečne zube svoje dece. Od zubara će saznati da čišćenje zuba treba sprovoditi ujutru i uveče, vlažnom gazom ili specijalnom četkicom. Takođe, saznaće i da treba prati ne samo novoiznikle zubiće, već i desni iz kojih još nisu nikli zubi. Na taj način, na njima se neće zadržavati bakterije iz mleka i kašica.

Sa oralnom higijenom važno je započeti što pre i biti dosledan u njenom sprovođenju. Što pre dete usvoji valjane higijenske navike, to će biti lakše održavati zube zdravim.

Osim doslednosti u sprovođenju higijenskih mera, veoma je važan ličan primer roditelja. Roditelji bi trebalo da redovno peru zube i da ih čiste koncem, odnosno interdentalnim četkicama. Takođe, i sami bi trebalo da izbegavaju slatko i da redovno posećuju stomatologa. Ako sve ove zahteve ispunjavaju, nema sumnje da će dete slediti njihov pozitivan primer.

Nažalost, i ako roditelji ne čine sve navedeno, dete će se opet ugledati na njih i sasvim sigurno neće imati zdrave zube.

Tagovi:
Pročitajte još: