Cimet je uglavnom cenjen kao začin, njegovo povoljno dejstvo na organizam daleko nadmašuje začinsku ulogu. On ima moćno antibakterijsko i antigljivično delovanje, i druga povoljna dejstva na organizam.
Cimet pripada familiji lovorika (latinsko ime mu je Laurus cinnamomum). Koristi se kora ovog zimzelenog drveta koje raste 6-9 metara u visinu, u egzotičnim predelima Malabara, Vijetnama, Sumatre i Uskršnjih ostrva. Cimet se gaji odavno i mnogi stari narodi su znali za njegovo terapeutsko dejstvo.
Esencijalna ulja koja se dobijaju od kore cimeta imaju tri osnovne komponente koje poseduju lekovita svojstva. Te komponente se nazivaju: cinamaldehid, cinamil-acetat i cinamil-alkohol. One daju cimetu mnoga njegova povoljna dejstva na zdravlje, od kojih su važna: antikoagulativni efekat (sprečava formiranje ugrušaka), antimikrobna aktivnost u telu i stabilizujuće dejstvo na nivoe šećera.
Znamo da je slepljivanje krvnih pločica normalan proces, koji služi da se zaustavi krvarenje prilikom povreda. Ali, kada se krvne pločice preterano slepljuju, mogu nastati problemi. Osim što deluje protiv zgrušavanja, razni hemijski procesi pokazuje da cimet ima i sposobnost da smanji upalne procese.
Osobina cimeta da normalizuje nivoe šećera u krvi može da pomogne osobama obolelim od dijabetesa tip 2, pošto pojačava reakciju na insulin. Izveštaj koji je podnela Američka služba za poljoprivredna istraživanja pokazao je da je, kod učesnika eksperimenta, pola kafene kašičice cimeta svakodnevno u proseku snizilo nivo šećera u krvi za 20 %. Čim su prestali da uzimaju cimet, nivoi šećera u krvi su im se odmah podigli.
Piše: Vanja