Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Cink štiti jetru

Cink ima potencijal da pomogne u lečenju bolesti jetre, posebno u slučajevima hroničnog hepatitisa C; na to ukazuje istraživanje nedavno objavljeno u časopisu Nature Communications.

Istraživači Vestmed instituta i Kirbi instituta su u saradnji utvrdili da cink ima potencijal da pomogne u tretmanu bolesti jetre, zato što potiskuje inflamatorni efekat jednog proteina, po imenu lambda 3 (IFN-λ3), posebno u slučajevima gripa i hepatitisa tip C. Ovaj protein je direktno povezan sa oštećenjima tkiva kod hroničnih oboljenja jetre. Taj protein, osim toga, smanjuje antivirusnu aktivnost i ubrzava replikaciju virusa i in vitro i in vivo.
Međutim, ispostavilo se da cink inhibira brojne aspekte imune reakcije jetre na viruse, koje bi protein (IFN-λ3) mogao da izmeni (drugim rečima, poboljšava imunitet jetre). Cink takođe blokira inflamatornu aktivnost ovog proteina, koja je snažno povezana sa napredovanjem ciroze i kod virusnih i kod ne-virusnih oboljenja jetre, izjavio je vođa istraživanja prof dr Skot Rid, koji je dodao i da podaci do kojih su istraživači došli ukazuju da cink ima sasvim realan potencijal da se koristi kao jednostavan i efikasan tretman protiv akutnih i hroničnih upala u jetri.

Ovo je veoma značajno, zato što zasad za bolesti jetre, kojih ima preko 20, nema nekog posebno efikasnog tretmana. Pošto virusni hepatitis može da značajno ošteti jetru, učini je hronično bolesnom, pa čak da dovede i do raka jetre, dobro je znati da tako jednostavna stvar kao što je cink može da pomogne u tim slučajevima.  
Interesantno je i da su istraživanja pokazala da je manjak cinka u organizmu zaista povezan sa cirozom jetre. Osim toga, više prethodnih proučavanja je već pokazalo da uzimanje suplemenata cinka može da poboljša neurološke simptome i pothranjenost koji su povezani sa oboljenjima jetre. Cink takođe pomaže da se ublaže alkoholičarske bolesti jetre tako što inhibira formiranje slobodnih radikala i poboljšava putanje antioksidanasa.
Prirodni izvori cinka su za vegetarijance kupus i naut (23% preporučene dnevne doze u 100g), pečurke, brokoli, integralne žitarice i druge mahunarke, a za one koji koriste mleko, takođe i mlečni proizvodi. I, naravno, postoje kvalitetni suplementi.

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: