Zapaljenje bešike odnosno cistitis u najvećem broju slučajeva prouzrokovano je bakterijama, a nešto ređe virusima, gljivicama ili lekovima. Prisustvo ovih elemenata u bešici preduslov je za dobijanje cistitisa, ali samo po sebi nije dovoljno.
Kako bi se bolest razvila, potrebno je da učestvuju i drugi faktori kao što su: zadržavanje urina u bešici, menstruacija, hladnoća, slabi higijenski uslovi, intenzivna fizička aktivnost… Često menjanje partnera takođe predstavlja faktor rizika za razvoj cistitisa. Najčešći uzročnik upale bešike je bakterija ešerihija koli koja je inače prirodni stanovnik creva i čini normalnu crevnu floru, što znači da je njeno prisustvo ovde potpuno bezopasno. Problem nastaje kada ova bakterija izađe iz creva i mokraćnih kanala i stigne do bešike. Ovde se ona brzo razmnožava što dovodi do upale.
KAKO PREPOZNATI BOLEST
Kada se upala razbukta javlja se stalni nagon za mokrenjem (na pola sata i češće), prilikom mokrenja postoji osećaj peckanja i žarenja. Kod većine osoba prisutan je i bol u donjem delu stomaka, ali se može desiti da se bol oseća i na donjem delu leđa. Tokom upale mokraća menja boju i miris. Ponekad simptomi i nisu jasno izraženi pa se upala otkriva laboratorijskim analizama urina koje se rade zbog dijagnostikovanja neke druge bolesti. Lekar obično samo na osnovu simptoma može postaviti dijagnozu cistitisa, ali tek laboratorijskom analizom urina ona se može potvrditi, a urinokulturom se utvrđuje i uzročnik, što je najbitnije za terapiju.
LEČENJE
Blagi slučajevi akutnog cistitisa mogu nestati spontano bez lečenja. Međutim, zbog opasnosti od širenja infekcije na bubrege, obično se preporučuje lečenje. Cistitis se leči uroantisepticima ili antibioticima koje lekar propisuje na osnovu rezultata antibiograma. Terapija ne traje dugo, obično 3 dana. Cistitis se brzo i lako leči, ali ima sklonost da se ponavlja, te je veoma bitno sprovoditi mere sprečavanja upala bešike.
PREVENTIVA
Za sprečavanje i lečenje upale bešike potrebno je da se pije velika količina vode i tečnosti. Dosta tečnosti smanjuje koncentraciju bakterija u mokraći i dovodi do češćeg mokrenja čime se bakterije ispiraju iz bešike.
Sve bakterije izazivazivači upala se brzo razmnožavaju. Ako se unosi manje tečnosti, mokraća se duže zadržava u bešici, bakterija ima više pa su i simptomi izraženiji. Svaka tečnost podstiče mokrenje, tako da ne morate da pijete samo urološki čaj, preporučuju se prirodni sokovi od brusnice i borovnice. Trebalo bi izbegavati šećer u svim oblicima, kao i jako začinjenu i ljutu hranu. Uvin čaj se često preporučuje pošto se smatra odličnim antiseptikom.
Međutim, dugo uzimanje većih količina ovog čaja može uzrokovati poremećaje i nadražaje želuca, pa i kožne alergije. Stoga se savetuje uzimanje preporučene količine, najduže 10 dana u kontinuitetu. Uvin čaj treba konzumirati sveže pripremljen, do 3 šolje tokom dana.
Izvor: Zdrava i fit