Gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović sa saradnicima, gradskim većnikom za kulturu i obrazovanje Nemanjom Saračem i šefom kabineta gradonačelnice Ljiljanom Mirić, boravila je 9. jula na IV međunarodnoj Tkačkoj koloniji u Pirotu, koja se održava pod pokroviteljstvom ambasada SAD i Kanade, na Staroj planini u selu Dojkinci.
Kolonija tradicionalno okuplja žene koje se širom Srbije, a pre svega iz Pirota i Stapara, bave izradom rukotvorina, kao i strane diplomate, zvaničnike državnih institucija, predstavnike privrede i medija, koji pružaju podršku nezaposlenim ženama iz ruralnih krajeva da kroz domaću radinost obezbede sebi trajno zaposlenje i stabilan izvor prihoda.
Ovo je jedinstvena inicijativa za očuvanje i promociju tkalačke umetnosti kao jednog od najistaknutijih tradicionalnih zanata Srbije.
Ambasadori i predstavnici ambasada Kanade, SAD, Australije, Indije, Belgije, Brazila, Švajcarske, Švedske, Norveške, kao i delegacija Grada Sombora na čelu sa gradonačelnicom i predstavnici NALED-a, stigli su dan ranije i u pratnji gradonačelnika Pirota Vladana Vasića i njegovih saradnika, obišli su Momčilov grad i arheološku postavku podno tvrđave Kale.
Gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović je na otvaranju kolonije izrazila zadovoljstvo što se nalazi na jednoj ovakvoj manifestaciji čiji koncept joj je poznat, jer se uporedo svake godine, pored Pirota, tkačka kolonija u septembru održava i u Staparu. Ona je istkala da je za pohvalu da je jedna ovakva aktivnost uspela da pokaže i dokaže svoju održivost, da lokalne samouprave mogu da sarađuju, te da imaju aktivne žene zahvaljujući kojima je ovakva kolonija uopšte i moguća.
„Verujem da je ovo samo jedna od prvih staza koje ćemo proći u očuvanju svog kulturnog nasleđa i da je ovo primer kako treba raditi i u drugim oblastima. Svaka lokalna samouprava zna za svoje bogato kulturno nasleđe, ali da li je ono dovoljno zaštićeno, da li je ono prepoznato, ili je prepušteno rubu vremena, na nama je da to prepoznamo, da to podržimo i da pružimo podršku svima onima koji su spremni da rade na njegovom očuvanju. Zato je veliko zadovoljstvo što na koloniji prisustvuju, osim Sombora i Pirota, i druge lokalne samouprave, jer to uliva veliku nadu da sve više prepoznajemo ono što zapravo jesmo i da kao lokalne zajednice radimo na tome da naše specifičnosti budu prepoznate i kao takve predstavljaju nas same. Očuvanje tradicije, kulture i naših običaja jeste nešto što nas čini posebnima i zahvaljujući čemu smo upravo ono što zaista jesmo“ istakla je gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović u svom obraćanju.
Tkačku koloniju organizuje Etnomreža, u partnerstvu sa gradovima Pirot i Sombor, NALED-om i lokalnom zanatskom zadrugom “Damsko srce” i uz podršku ambasada Kanade i SAD.
Poslovi informisanja i odnosa sa javnošću