Stapar je od 14. do 18. septembra 2017. godine bio domaćin „Treće tkačke kolonije“.
Ćilimarke i čuvari tradicije došli su u Stapar iz Novog Pazara, Kruševca, Sremskih Karlovaca, Leskovca, Šapca, Pančeva i Negotina. Sve tkalje u Staparu su tkale motive sa staparskog ćilima, a svoje umeće pokazale su i gošće iz Kiškunhalaša, grada u Mađarskoj poznatog po staroj tehnici izrade čipke.
Etno mreža i grad Sombor, koloniju su organizovali sa namerom očuvanja tradicionalnog ćilimarstva, ali i promocije drugih lokalnih brendova.
Koloniji u Staparu prisustvovali su predstavnici ambasada Australije, SAD-a, Izraela, kao i predstavnici NALED-a, međunarodnih, državnih i pokrajinskih institucija.
Pozdravljajući goste, ali i domaćine-Staparce, gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović se svima zahvalila na podršci u realizaciji ove manifestacije. Gradonačelnica se posebno zahvalila Nj.E. ambasadorki Australije Đuliji Fini kao najvećoj i najznačajnijoj pokroviteljki ove manifestacije, kao i Nj.E. ambasadoru Norveške Arneu Bjornstadu, koji je svojim prisustvom podržao koloniju.
„Grad je i do sada u saradnji sa Etno mrežom davao podršku i učestvovao u organizaciji ove manifestacije, ali za nas je od naročitog značaja što ovaj treći put imamo ovoliki broj učesnika. Učesnici nisu samo iz Pirota i Sombora, odnosno Stapara, koji su započeli realizaciju ove ideje, nego iz cele Srbije. Upravo u ovolikom broju učesnika vidimo i perspektivu u pogledu razvoja ćilimarstva, oživljavanju različitih tehnika i različitih načina u očuvanju kulturnog nasleđa Srbije. Za nas je značajno što su ćilimarke iz drugih krajeva došle u Stapar i dale svoj doprinos razvoju ćilimarstva, njegovoj obnovi i očuvanju tradicije, ali i doprinos razvoju naše međuregionalne, međugradske, međuopštinske saradnje“ kazala je gradonačelnica.
Golubović je dodala da se na ovakav način podržava i aktivnost Koordinacionog tela Vlade Srbije za rodnu ravnopravnost i Etno mreže i program „1000 žena“.
„Grad Sombor je ove godine organizovao javne radove kojima je podržao ćilimarke sa našeg područja, a isto tako i žene uključene u proizvodnju bezdanskog damasta omogućavajući im da izrađujući motive sa staparskog ćilima i bezdanski damast ostvaruju egzistenciju. Ove proizvode ćemo kasnije uključiti u protokolarne poklone grada i time reprezentovati ono najlepše što imamo, ćilim i damast, a kasnije i druge proizvode“, istakla je gradonačelnica.
Gradonačelnica se posebno zahvalila Etno mreži, UG „Staparska ruža“, gradu Pirotu i njihovim ćilimarkama, kao i učenicima koji su učestvovali na likovnom konkursu „Staparski ćilim i dečija mašta“.
Domaćinima i učesnicama se obratila i Nj.E. ambasadorka Australije Đulija Fini.
„Ja sam srećna što danas imam priliku da vidim puno žena učesnica kolonije koje ne dolaze samo iz Pirota i sa Stare planine, već i drugih gradova Srbije. Zamisao kolonije je i bila da se aktivnost proširi u druge gradove. Verujemo da tkačka kolonija u Staparu, kao i tkačka kolonija u Pirotu, govore u prilog ekonomskom osnaživanju žena i više od svega, očuvanju kulturnog nasleđa koje je u Srbiji veoma veliko“, kazala je ambasadorka Australije u Srbiji.
Predstavnici ambasada Australije, Norveške, SAD-a, Izraela i predstavnica UNDP i UN, uručili su poklone najuspešnijim učesnicima likovnog konkursa „Staparski ćilim i dečija mašta“ i to: Anastasiji Bojanić, Jovani Cvijić, Jeleni Bajčev, Biljani Aperlić i Ivani Bajčev.
Domaćini, gradonačelnica sa saradnicima Nemanjom Saračem, članom Gradskog veća za oblast kulture i obrazovanja, Atilom Pribilom, pomoćnikom za oblast mesne samouprave i Branislavom Svorcanom, pomoćnikom za oblast kulture i informisanja, diplomate i druge zvanice ugostili su i u Somboru.
Gosti su bili impresionirani samim zdanjem Županije, najvećom slikom na platnu „Bitka kod Sente“ postavljenoj u sali Skupštine grada Sombora i sadržajima koji su im Somborci, kao domaćini pripremili.
Izvor: sombor.rs