U SAD u toku je kampanja deljenja bebi-kutija koje mogu da se koriste i za spavanje.
Vlada u Finskoj, koja spada u zemlje sa najnižom stopom mortaliteta novorođenčadi, decenijama porodiljama daje kartonsku kutiju punu bebi-opreme. Ova kutija može da se koristi i kao krevetac za bebu. Odnedavno američke bolnice, ali i državne institucije koje se bave zdravljem dece, počele su da snabdevaju mlade roditelje sličnim kutijama u cilju sprečavanja iznenadne smrti bebe u snu.
Pre nekoliko meseci u Nju Džerziju porodiljama je poklonjeno više od 105.000 ovakvih kutija, dok će u Ohaju tokom 2017. budućim roditeljima biti dato ukupno 140.000 kutija.
One se poklanjaju porodicama sa bebama i u Teksasu, Alabami i drugim državama u SAD. U kutiji koja se daje kao deo nacionalne kampanje za bezbednost beba u snu nalaze se odeća, pelene i kozmetika za najmlađeg člana porodice kao i bebi-dušek. Ali brzina kojom se program širi američkim državama brine eksperte koji kažu da kutije nisu dovoljno ispitane kao bezbedno mesto za spavanje deteta, niti kao efikasan „alat” za sprečavanje smrti beba tokom sna, prenosi „Njujork tajms”.
„Iznenađena sam količinom entuzijazma ljudi koji su krenuli u ovu akciju. Smatraju da će sve biti u redu samo zato što sličan projekat funkcioniše u Finskoj”, kaže dr Rejčel Mun, predsednica odeljenja za ispitivanje sindroma iznenadne smrti novorođenčadi američke Akademije za pedijatriju.
Za razliku od drugih proizvoda namenjenih najmlađima, kutije za spavanje nisu prošle testiranje komisije potrošača koja ispituje bezbednost, niti imaju sertifikat za bezbednost obavezan za sve proizvode namenjene za spavanje beba.
„Svi proizvodi za bebe moraju da ispune standarde koji su regulisani na visokom nivou. Zato je u slučaju kutija za spavanje potrebno biti posebno oprezan”, kaže En Mari Barkli, predsednica komisije za proveru bezbednosti proizvoda. Ona ističe mnogobrojne nepoznanice koje prate pomenute kutije: od čega su napravljene, koliko su otporne, ako ih koristite za nekoliko dece hoće li biti dovoljno izdržljive?
U kompaniji koja proizvodi većinu kutija za bebe kažu da su svoj proizvod dobrovoljno testirali u nezavisnoj laboratoriji i tvrde da ispunjava bezbednosne standarde koji se odnose na druge slične proizvode. Navode da roditelji učestvuju u jednom od njihova tri programa za podučavanje u vezi sa bezbednim snom, negom bebe i ishranom. Ali, roditelji mogu i sami kupovinom onlajn da naruče ovaj proizvod koji košta od 70 do 225 dolara, u zavisnosti od toga da li je napunjena bebi-opremom.
Rejčel Mun napominje da bezbednosne standarde moraju da propišu nepristrasni stručnjaci, a ne kompanije koje proizvode kutije. Ona podseća na mnoga pitanja bez odgovora: za koji uzrast i težinu deteta su namenjene kutije, da li je bezbedno podići kutiju dok je dete u njoj, kakav je kvalitet vazduha u kutiji, koliko je bezbedno da kutija bude na visokoj površini?
Pomenuti entuzijazam u Americi kada su kutije za spavanje u pitanju zaista je veliki, pre svega zbog statističkih podataka koji se tiču Finske: u ovoj evropskoj zemlji stopa mortaliteta beba je 17 smrtnih slučajeva na hiljadu novorođene dece, što je manje od jedne trećine u odnosu na SAD. U Finskoj bebi-kutije su besplatne za sve porodilje. Ipak, u ovoj zemlji smatraju da su kutije za bebe samo jedan od načina zaštite zdravlja beba. Anita Hataja, istraživač u kompaniji koja proizvodi i isporučuje pakete za porodilje u Finskoj, kaže da nisu rađena ispitivanja koja bi potvrdila da kutije sprečavaju smrt novorođenčadi.
„Većina roditelja u Finskoj čak i ne koristi ove kutije kao krevet za bebe. Najnovije istraživanje pokazuje da samo 37 odsto porodica koje imaju novorođenče kutiju koriste da beba u njoj spava. Kutija kao mesto za spavanje bebe je marginalna stvar za nas, mnogo važnija je zdravstvena briga o detetu. A nisku stopu mortaliteta beba ostvarujemo zahvaljujući besplatnoj zdravstvenoj nezi, servisima i vodičima za bebe”, napominje Hataja.
Dr Džejms Grinberg, direktor neonatologije na institutu Dečje bolnice u Sinsinatiju, kaže da je niska stopa prevremenih porođaja u Finskoj glavni razlog što je i smrtnost novorođenčadi niska u poređenju sa SAD.
„Ideja da bebi-kutija može da spreči mortalitet beba nema mnogo smisla. Ova kutija ne može da umanji prevremeni porođaj koji je glavni uzrok smrtnosti beba”, napominje dr Grinberg.
Međutim, ispitivanje na Univerzitetu Templ pokazalo je da bebi kutije imaju dobru stranu: mlade mame koje od osoblja bolnice posle porođaja dobijaju uputstvo kako da brinu o bebi i da koriste kutiju, češće spavaju same, a ne sa bebom pored sebe. Neka ispitivanja ukazuju da je za 25 procenata manje roditelja koji stavljaju novorođenče u svoj krevet, što je dobar znak. Deljenje kreveta za bebu je rizik, a povezuje se i sa sindromom iznenadne smrti bebe u snu.
Izvor: Detinjarije