Predsednik SAD Džozef Bajden nazvao je pristalice bivšeg šefa Bele kuće Donalda Trampa “smećem” zbog, za neke uvredljive, šale komičara na republikanskom mitingu u Njujorku, kako je Portoriko “plutajuće ostrvo đubreta”.
“Jedino đubre koje ja vidim kako pluta su njegove pristalice. Njegova demonizacija Latinosa je nesavesna i neamerička”, rekao je Bajden preko video-poziva sa grupom “Voto Latino”, u okviru kampanje potpredsednice Kamale Haris za izbore 5. novembra.
Mnoge političke komentatore, kao i samog Trampa, ovaj ispad je podsetio na momenat iz predsedničke kampanje bivše državne sekretarke Hilari Klinton 2016. koja se završila njenim šokantnim porazom i donela prvi mandat magnatu za nekretnine sa Menhetna. Ona je tada nazvala polovinu Trampovih pristalica “šakom jada” (basket of deplorables na engleskom). Klinton je zatim ubedljivo izgubila sa 236 glasova elektora naspram Trampovih 306, iako je osvojila više glasova (48 odsto, u odnosu na 45,9 za Trampa). Kako funkcioniše elektorski koledž pročitajte u odvojenom tekstu OVDE.
Šta je krenulo naopako u Demokratskoj stranci i kako je “autsajderu” dozvoljeno da uđe u Belu kuću, umesto decenijama pripremanih političara “sa pedigreom”, bila je tema diskusije mnogih analitičara, pa i knjige Hilari Klinton. Međutim, većina se slaže da je presudan bio glas radničke klase u tzv. “Pojasu rđe” na Srednjem zapadu, oblasti sa velikim brojem ugašenih fabrika, kao i u “kolebljivoj” državi (swing state) Pensilvaniji.
Te glasače iz ruralnih oblasti i varoši Trampova kampanja je uspela da mobiliše mnogo uspešnije od njegovog prethodnika na izborima 2012. Mita Romnija, koji je tipičan “korporativni” političar. Upravo su se oni osetili prozvanim rečima demokratske kandidatkinje, koja ih je optužila da su rasisti, seksisti, islamofobi, homofobi itd. Američka javnost bila je šokirana ovim ispadom, jer se u tamošnjim političkim kampanjama nikada ne vređaju sami birači. Dok se političari međusobno ne štede u napadaima, birači se u predizbornim oglasima tretiraju kao mušterije sa ciljem da im se “proda” politički proizvod, pa je izjava Klintom bila kao kada bi jedan supermarket u svojoj reklami izvređao kupce drugog.
Bela kuća se odmah ogradila objavom transkripta po kojem ispada je Bajden pričao u jednini, a ne kolektivno. Naime, u njemu ne piše pristalice u množini (supporters) nego prisvojni pridev sa apostrofom (supporter’s), čime se pokušava reći da je Bajden zapravo mislio da je “jedino smeće koje vidi ono od njegovih pristalica”.
Dodavanje apostrofa čini rečenicu donekle rogobatnom, a dve reči su fonetski iste, pa je najverovatnije tumačenje saopštenja Bele kuće da je Bajden zapravo prozvao komičara Tonija Hinčklifa iz Teksasa.
Na primer, jasniji oblici rečenice na engleskom iz transkripta “The only garbage I see floating out there is his supporter’s” bi glasio “The only garbage I see floating out there comes from his supporters/is that from his supporters”.
Na pitanje novinara Aksiosa upućeno Beloj kući o tome kako znaju šta je Bajden zapravo hteo da kaže i da li su pričali sa njim o tome, stigao je odgovor da su spremni da nezvanično to objasne, ali da ne žele da se to objavi. Aksios je to odbio.
Bajden se oglasio na X-u izjavom:
“Ranije danas sam nazvao smećem retoriku mržnje o Portoriku koju su izrekle Trampove pristalice na njegovom mitingu u Medison Skver Gardenu — što je jedina reč koje mogu da se setim kako bih to opisao”.
Tramp: “Smeće” je gore od “šake jada”
Tramp je ubrzo reagovao na izjavu sa bine na mitingu u Pensilvaniji rekavši da je to užasno i da je “smeće” gore od “šake jada”, odmah podsećajući svoje pristalice na izjavu Klinton. Onda je zamolio svoje glasače da “oproste” Bajdenu jer “ne zna šta priča”.
“Molim vas da mu oprostite jer nije znao šta je pričao. Ti ljudi su užasni jer su rekli tako nešto. Ali on zaista ne zna. I ubeđen sam da mu se ja više sviđam nego Kamala. Ali to je strašna stvar”, poručio je Tramp, a zatim na X-u objavio da “ne može da vodi Ameriku neko ko ne voli američki narod”.
Na to je reagovao list New York Times, koji je zvanično podržao Haris kao “jedini patriotski izbor za predsednicu”, navodeći u autorskom tekstu da je Tramp “demonizovao” demokrate koristeći termine “neprijatelj iznutra”, “komunisti”, “marksisti” i “gamad”.
To se odnosilo na izjavu Trampa pre godinu dana kada, kada je napao svoje političke protivnike.
“Obećavamo vam se da ćemo iskoreniti komuniste, marksiste, fašiste i radikalne levičare koji žive kao gamad u granicama naše zemlje, koji lažu i kradu i varaju na izborima. Oni će učiniti sve, bilo legalno ili nelegalno, da unište Ameriku i da unište američki san”, kazao je on novembra 2023. ali nije spominjao demokratske birače.
“To ne može da se spinuje. Džo Bajden i Kamala Haris ne mrze samo predsednika Trampa, oni preziru desetine miliona Amerikanaca koji ga podržavaju”, izjavila je portparolka Trampove kampanje Karolin Levit.
U izjavi se navodi i da bivšeg predsednika podržavaju razne etničke i verske grupe, pa i Latinoamerikanci, dok njegovi protivnici “označavaju te sjajne Amerikance kao fašiste, naciste, a sada i đubre”.
Vens: Skandal je što “novinari” pokrivaju katastrofalnu grešku iz Kamaline kampanje
Povodom uvrede svojih birača oglasio se i republikanski potpredsednički kandidat Džejms Dejvid Vens, porukom da Haris i Bajden treba da se stide zbog tih komentara.
“Majka koja oplakuje svog sina koji je umro od predoziranja fentanolom nije smeće”, napisao je Vens u odgovoru koji je do sada viđen pregledan od 2.4 million puta na društvenoj mreži X.
Vens je takođe objavio ceo snimak Bajdenove izjave sa kompletnim kontekstom optuživši “novinare” da pokušavaju da prikriju “katastrofalnu grešku” kampanje Haris, što je “skandalozno”.
Na X-u se oglasio i Trampov sin, Donald Tramp Mlađi, kritikujući medije da su cele nedelje “plakali” zbog šale komičara, dok je u međuvremenu demokratski kandidat za potpredsednika Tim Valc “nazvao Trampove pristalice nacistima”.
Tokom uzavrelog prepucavanja raznih političkih komentatora na društvenim mrežama, pojavio se i snimak povorke vozila sa portorikanskim zastavama, na čijem čelu je čovek u kostimu “Kapetana Amerike” koji maše zastavom sa Trampovim likom. Inače ovaj superheroj se zbog jedne bele zvezde i tri crvene pruge na odelu na društvenim mrežma često u šali naziva “Kapetan Portoriko”, jer praktično na grudima nosi zastavu ove prekomorske američke teritorije.
CNN: Bajden uvalio Haris “političku brljotinu”
Što je još gore po demokrate Bajdenov ispad desio se samo nedelju dana pred izbore, dok su kanditati maltene izjednačeni u anketama, a prednost Haris se sa nekoliko procenata smanjila na jedan procentni poen ili potpuno nestala.
Kako piše CNN, u ovom trenutku niko ne može da proceni kako će tačno ovaj najnoviji obrt u turbulentnoj kampanji uticati na konačan rezultat izbora. Međutim, u tekstu se upozorava da u samom finišu predsedničke trke, kada čak i nekoliko “nepreciznih reči” može da izazove značajne političke posledice, možda nije ni važno šta je Bajden zaista mislio jer je sve u percepciji.
Napominje se i da je Haris u tom trenutku pokušavala da zadrži pažnju javnosti na pomenuti miting republikanaca u Medison Skver gardenu, ali da joj je Bajden uvalio “političku brljotinu”. Sada je skoro sigurno da će je novinari pitati da li i ona Trampove pristalice smatra “smećem“, a njen odgovor će samo prolongirati priču, navodi se u analizi CNN-a. Dodaje se da će Tramp takođe verovatno iskoristiti gaf kako bi tvrdio da demokrate s prezirom gledaju na zaposlene Amerikance.